Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2016/36)

senihcan

Daimi Üye
Adı
Senih Can Kardeş
Yapacağımız basit her türlü balığı avlamak için çıkaracaz sarı kağıdı başka şans bırakmamışlar.... İç sularda amatörlere bir çok yer yasak . Tatlı su avı yapmak istiyorsan sadece özel izinle ticarilere izin var....

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Yanılıyorsun var Birol Amatöre de yasaklamışlar. Üst başlık yazısını okursan zaman aralığında av yapamazsınız diyor.
Evet amatöre denizde zaman yasağı olmasına ihtimal vermiyordum şimdi baktım. Şaka gibi.

senihcan

Daimi Üye
Adı
Senih Can Kardeş
Bunu bir şekilde duyurmak ve düzenlemesini sağlamak lazım.
Nette bir kaç kişi organize olmaya çalışıyordu mahkemeye götürmek için . Birde şöyle bir laf duydum . Bu sene ülkenin en büyük gırgırları 5 sene süreyle Moritanyaya gitti . Bu tebliğin çıkarılması için bu tarz bir şart konuldu ve büyükler tebliğin tarihi bitene kadar ülke suları dışında avlanacak . Amatöre getirilen yeni yasak ve sıkıştırmaların nedenide bu sene ve geçen sene tvlerede çıkan ticari balıkçıların yaptığı kanunsuzluklara karşı olan yürüyüşler . Anadolu feneri ticari avcıları geçen seneden amatörlerede tarih sınırlaması getirilsin diye kampanya başlatmışlardı...

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Nette bir kaç kişi organize olmaya çalışıyordu mahkemeye götürmek için . Birde şöyle bir laf duydum . Bu sene ülkenin en büyük gırgırları 5 sene süreyle Moritanyaya gitti . Bu tebliğin çıkarılması için bu tarz bir şart konuldu ve büyükler tebliğin tarihi bitene kadar ülke suları dışında avlanacak . Amatöre getirilen yeni yasak ve sıkıştırmaların nedenide bu sene ve geçen sene tvlerede çıkan ticari balıkçıların yaptığı kanunsuzluklara karşı olan yürüyüşler . Anadolu feneri ticari avcıları geçen seneden amatörlerede tarih sınırlaması getirilsin diye kampanya başlatmışlardı...
Yani ses çıkartırsaız biz de böyle yaparız denildi..

• Beğen
Tepkiler: ino

senihcan

Daimi Üye
Adı
Senih Can Kardeş
Yani ses çıkartırsaız biz de böyle yaparız denildi..
Biz genelde sesimizi sosyal medya , bazende haber kanallarından duyuruyoruz. Ticariler direk siyasilere ulaşabiliyor. İşin içinde rant olunca da ceza yine bize kesiliyor katliamlara ses çıkardığımız için .
Çıkan tebliğin en tehlikeli 3 maddesi trol avlarının 1 eylüle çekilmesi , lüfer boyunun 18cme indirilmesi ve ışık ile avlanılmanın önünün açılması .

1-Boğazda güya trol ile av yasak ama ticari avın yasak olduğu zamanlarda bile 3. köprü civarı her gün istisnasız trol avı yapılıyor . Resmi trol avı yasağı 1 eylüle çekildi ve direk limanlardan gelen haber moritanyaya gitmeyen gırgırların çoğunun trol aksamlarını yüklendiği ve sezona trol avlarıyla başlayacakları . Eğer denetim yapılmaz ise bu sene büyük katliamlar görecez.
2- 18 cm lüfer boyu demek sapma payıyla bütün dişli sürülerinin çevrileceği yani karadenizde yeni yumurtadan çıkmış bütün dişlilerin katledileceği manasına geliyor . Denetim yapsalar ne olur yapmasalar ne olur bu dakikadan sonra . Çupra boy limitinden küçük lüferin boy limiti şaka gibi ....

3- Işık ile avlanma artık yasal . Tebliğde 50 metre derinlik şartı getirilmiş . Daha 24 metre şartına uymayan gemiler eğer katı kontrol yapılmaz ise bu sene balık kanaldan yürüdü falan gibi ihtimalleride engelleyip ışıkla bütün sürüleri kendilerine çekip katliamlar yapacaklar . Benim tahminim bunu yasallaştırılması isteklerine gerekçe olarak yabancı karasulardaki sürüleri ülke sularına çekmek . Görünen köy kılavuz istemez yine yasakları hiçe sayıp çok büyük katliamlar yapacaklar . Teknelerinde büyü projektörler bulundurmakta yasak değil düşünemiyorum ...

5 seneye ne olacak ben düşünemiyorum sanırım sonunda ülke denizlerini süs havuzlarına çevirecekler.

Geçen mersinde balık pazarına gidip tezgahlarda neler var diye baktım . Eskiden ticarilerin hiç umursamadığı mercanlar, mırmırlar , ispariler , ufacık 20cmlik lagoslar , kiklalar , ülkemizde son 5 10 senedir görünen sahte mercanlar , yine yenilerden derin su gümüşleri vb kıyı balıkları süslüyordu hemde hepsi ortalama 15 cm falan .

• Beğen
Tepkiler: ino

Mesut1903

Daimi Üye
Adı
Mesut orak
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Toplantı bizim zararımıza oldu abi güzünüzü seveyim bir daha toplanmayın hepten yasaklarlar sonra :D

Kara balık

Yeni Üye
Adı
Ziya Çaylak
Kan Grubu
A Rh Negatif
Önemli olan yasa yapmak değil; yasayı uygulamak / uygulatmak. En önemlisi de bu işten ekmek yiyen balıkçıları eğitmek. Adamlar denize ve doğaya saygılarını yitirmişler. Pisliğini ekmek yediği denize atan, trollerle denizin dibini kazıyan ahmaklar, gün gelecek bindikleri dalı kestiklerini anlayacaklar.

Karacula

Aktif Üye

4-2-Numaralı-Amatör-Amaçlı-Su-Ürünleri-Avcılığının-Düzenlenmesi-Hakkında-Tebliğin 14. maddesi 5. fıkrasına göre; Derelerde her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı YASAKTIR. Sadece yapay yem kullanılarak av yapılabilir ama bu görüntülerdeki kişiler malesef bu kuraldan bir haberler yada umursamıyorlar. :(:(:(

coner

Daimi Üye
Adı
Eşref
Kan Grubu
O Rh Negatif
Dağ başında cennet gibi sulara dinamit,karpit,ot,ağ atan hayvan-adamları,
gördük,hırpalaştık,yara aldık,yara verdik.
sekiz tane mahkemeden darp cezası alınca peşini bıraktık.
7 Sene önce kapıştıklarım jandarma rütbeli çıkınca tövbe ettim artık.