Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Denizlerimizde yaşayan zehirli balık çeşitleri

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında fishlover tarafından paylaşıldı.

1. mehmetd70

mehmetd70 Yeni Üye

Aslında bir kaç kişiydik ama hiçbirimiz zehirli olduğunu bilmiyorduk. sadece çirkin olunca şüphelendik ve tedbirli davrandık. Yinede büyük şans.

TrAcHuRuS ve korayb3406 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. korayb3406

korayb3406 Daimi Üye

Googledan trakonya diye görselleri aratsaydiniz hemen. :D

mehmetd70 bunu beğendi.
  4. mehmetd70

mehmetd70 Yeni Üye

adını bilmiyordum ki benim görselden arama yapmam lazım :D:D:D

5. Zafer92

Zafer92 Aktif Üye

Geçen yıl gece avlarımda çarpan bir diğer adıyla iskorpit çok takılırdı.
    Bilmeyen arkadaşlar var ise kancasını çıkartmak için ya ağzından tutup çıkartacaksınız yada o cesaretiniz yoksa ayağınızın altına hafifçe bastırıp kargaburun yardımıyla çıkartırsınız.
    Bana millet niye salıyorsun çorbasını yaparsın diyorlar bende bilmiyorum temizlemesini dedim.
    Temizleme işi de basit birşey değil arkadaşlar. Youtube'de iskorpit temizlemeye bakabilirsiniz. Kendi kırmızı renginde olabilir ama eti bembeyaz çıkıyor. Şahsen ben hiç mi hiç uğraşamam :) :) Ama dişlilerimizi temizlemekle vakit geçirmeyi çok severim :) :)
    Bakalım 1 ay sonra gece avımızda neler takılır oltamıza. Sizlerlede paylaşırım...

Fisher81 ve mehmetd70 bunu beğendi.
  6. TrAcHuRuS

TrAcHuRuS Daimi Üye

Gelincik, mezgit gibi baliklarla cok karistiriliyor. Gozu yukari bakiyorsa dikkat etmek lazim

coner ve mehmetd70 bunu beğendi.
  7. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

İskorpit temizlemenin yanında dişli temizlemek hiç kalır :D Dişli neredeyse tertemiz zaten.

Genelde başka balıkları hedeflerken geldiği ve çoğunu saldığımız için şuana kadar tam tavalık iskorpitle eve hiç gelmedim ama tavası çok güzeldir arada yaparım :) Çorbasını denemek kısmet olmadı.

Önce alt ve üst dikenleri alıp sonra derisini çıkarıyorum. Sonra fileto yapıp filetoları da parçalar halinde kesiyorum. Tuz + mısır unu sonra tava :)
    Bir gün dikenini tadıcaz ama ne zaman bakalım. İskorpiti seven dikenine katlanır :koptum:

Apathetic bunu beğendi.
  8. Zafer92

Zafer92 Aktif Üye

Ustam dediğin gibi dişli tabii ki tertemiz ama onlara sevgimi katarak temizliyorum :) İçini dışını güzelce deniz suyuyla yıkıyorum. Denizden aldığım su ile daha bir lezzetli oluyor.
    Çeşme suyu ile yıkandığı zaman lezzetli oluyor ama deniz suyu ile daha bir lezzetli oluyor.
    Abi ben hiç mi hiç girmem iskorpit işine :D :D Elimi bile sürmem yeminle :D

Fisher81 bunu beğendi.
  9. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Evet deniz suyuyla yıkanan balık daha iyi oluyor derler.

İskorpiti yemesen bile sağlıklı şekilde salabilmek için elini vurman lazım :D Alt çeneden sıkıca tutarsan çırpınmıyor. Ben biraz daha garantiye alıyorum tabi, önce yere bırakıp, çırpınmayacak kadar kuyruğuna ayağımı koyup çeneden tutuyorum, iğneyi de yutmadıysa gerisi kolay. Bir de maşa şeklinde balık tutucular var onlarla daha kolay olur.

Umarım lüferler eylüle kalmayıp erken dönerler. Bu ara eşkina da hatta iskorpit bile pek çıkmıyor kala kaldık :(

Apathetic ve coner bunu beğendi.
  10. Zafer92

Zafer92 Aktif Üye

Abi bu aralar havalar çok basık gidiyor gerçekten havanın etkisi bile var yani. Ben evimden denizi seyrediyorum bu aralar denizde bir acayiplik var akıntı yönünü değiştirip duruyor. Bence bu sebepten dolayıdır kanımca.
    Lüferler içinde aldığım duyumlara göre erken göç olabilirmiş karadenize artık neye göre dediler bilmiyorum abi.

coner ve Fisher81 bunu beğendi.
  11. coner

coner Daimi Üye

Yağmur geliyor,haydi hayırlısı.

TrAcHuRuS ve Zafer92 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş