Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tırıvırı nedir, Neden Yasaktır, Zararları Nelerdir?

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

1. Doğ@ Tutkunu

Doğ@ Tutkunu Yeni Üye

Tarık bey yeniden merhaba…

Aslında hakkımda verdiğiniz hüküm peşin olduğundan pek muhatap olmak istemiyorsunuz.Ama yinede elinize geçen bir video yada linki yollayarak bir şekilde mesajınızı iletiyorsunuz.İsteksizce kurduğunuz bu iletişimin sahip olduğunuz doğa tutkusundan kaynaklandığını düşünüyor, buna saygı duyuyor ve hoşunuza gitmeyeceğini tahmin ettiğim halde düşüncelerimi yazıyorum…

Verdiğiniz linki açıp doküman arşivime ekledim.Başından sonuna kadar da bazı yerlerini iki üç kez olmak üzere okudum.Aslında parça parça bazı kısımlarına sahiptim. Böylelikle tamamını arşivime eklemiş oldum.

Olaya söz konusu videodan girdiğimiz için aynı yerden devam ediyorum.Evet metindeki açıklamalara göre videodaki şahıslar amatör değil.Bende değilim. Ticari balıkçıda değil. Şimdi eğer bu videodan kimlikleri tesbit edilebilirse haklarında yönetmelikler doğrultusunda işlem yapılıp gereken cezaya çarptırılmalı.Tarık bey kusura bakma ama ben hala bunu işgüzarlık olarak görüyorum.

Yönetmeliklerdeki amatör balıkçı tanımları sizin gibi, şüpeli ama belki benim gibi şehir merkezli, bir sosyal statü ye ulaşmış belli bir ekonomik ve kültürel düzeyi olan insanları bağlar. Ve doğa bizim tekelimizde değil.Tekelimiz değil ama korunması sorumluluğumuzda.Bu korumayı yaparkende mahallenin külhan beyi gibi davranamayız.Bilinçsiz halk kitlesi üzerinde bilgiçlik taslamayı etik bulmuyorum. Biz hobi maksatlı içinde aktiviteden aldığımız hazla birlikte bu aktiviteyle ulaştığımız ödüllüde hazzımızı katlamaya çalışan küçük bir kesimiz .Halbuki dolaştığımız meralarda videodaki halk kesi minede fazlasıyla rastlıyoruz.Bizim almaya tenezzül etmeyip geri saldığımız balıkları keşke bize verseydiniz diyenleri çoğunlukta. Linkteki metni ben buradaki bütün haliyle değil ama bazı Kısımlarını kısmen okumuştum.Bu yönetmeliklerden bihaber tonlarca yurdumun insanı var. Ve bunları siz ceza ve yasaklarla ıslah etmeyi düşünüyorsanız işte ayrıştığımız nokta.
    Ve benden sav istemiştiniz ya şimdi vakti geldi; onu söylüyorum.Benim savım…

Direk bir ceza yerine bilgilendirme ve bilinçlendirme yapalım.Bilgi ve beceri kazandıralım.Doğa hakkında duyarlılık oluşturalım.Doğa duyarlılığı olan insan bilerek doğaya zarar verecek eylemde bulunmaz.Çok ta uzatmak istemiyorum Şeref beye yazmıştım.Bende söz konusu olta türünü belli bir denemeden sonra terk ettim ve sizinle aynı saftayım.Ama soğuk suda avsız kalmama adına denedim.Böyle bir sonuç alacağımı da ummuyordum. Başarısını görünce acaba zararları tol ere edilebilir mi diye düşünerek denemeye devam ettim.Ve kendimce mümkün olduğunu gördüm.Kendimce diyorum çünkü forumdaki kimse düşünceme katılmadı.Ama kendi sosyal çevrem onaylayan dostlarım oldu.Hatta görmek için birlikte ava gelenlerde oldu. Onlardan aldığım güçle foruma yazdım.Tepkileri şimdi onlarda benim gibi hayretle okuyorlar. Başımıza ne iş aldık diye.
    Tabi siz değerli büyüklerimin eleştirilerini (hakaret etmek isteyenler hariç) yabana atmış değilim.Hala kendimi sorgulamaya devam ediyorum. İnsan nasihatla insan olur.Payımıza düşenden istifade edeceğimden emin olabilirisiniz. İşte savın hepsi bu.Ben bir sav iddiasında değilim, adını siz koydunuz.
    Asıl derdim kışın doğadan kopmamak.Bu maksatla CAN adlı üyenin paylaşımı nı çok değerli buluyorum ve denemek için hamsilerimi hazırladım. Dilerim rast gelir.
    Küçük bir şey daha eklemek istiyorum.Aslında biliyordum ama verdiğiniz linkten güncellemiş olduk.Size göre çok büyük sayılan günahımız için belki hafifletici sebep olabilir.Pek sanmıyorum ya…Söz konusu oltayla avladığım balıklar zaten mücadele edilen bir tür. Hani halk arasında İsrail sazanı denilen azgın tür. Sayelerinde güzelim aynalılara hasret kaldık. Mücadele edilen işgalci türlerde yumurtlama dönemi dahil bir av sınırlaması yok.Buna rağmen yumurta döneminde av yapmam yine doğadayım, foto safari yaparım.Yasal miktar hafta da 5 kğ benim ölçüm bunun üçte biridir.Yakladığımı avın sonuna kadar livarda canlı saklar 2-1,5 kg oluşturacak sayının altını geri salarım.Video dakiler ne yaptı bilmem ama ben asla bir sepet balıkla eve gitmem.Yakaladığım her balığın benim için oltamda oluşturduğu titreşim değerlidir, bundan heyecanlanırım ve tutkunu olurum.Videodaki şekli veya tırıvırı yı bir çekmede bir sepet balık ama titreşimi çok zayıf yada yetersiz olduğu için zevksiz buluyorum.
    Tabi şimdi başlayacaksınız ya suda kalsaydı, diğer türler zarar görseydi … Tarık bey size göre kesinlikle yetersiz ama acizane kendime göre ben doğa duyarlığı olan bir insanım. Asla suda bırakmadım , bırakmam, bu konuda kendime göre işe yarayan teknikleri geliştirdim.Deforme olanları da illa suda kalana kadar kullanmayıp yakıyor yada en az 5 er cm parçalara ayırıyorum. Bu durumda sadece suyun 10 derecenin altında olduğu kış mevsimi için geçerli dir. Buna rağmen farklı yöntemler arayışım devam ediyor.
    Şunu son kez tekrar ediyorum bütün bunlara rağmen tavsiye etmiyorum, savunmuyorum halada çok zevkli bulmuyorum.Tek amacım yasak olmasına rağmen yasağın gereksiz olduğunu vurgulamak ve farklı bir yönünü paylaşmaktı. On danda vaz geçtim bana kalsın.
    Tarık bey yine çok uzattık.Sizin mesajlar aslında kısa ama verdiğiniz linki hatırı sayılır boyutu vardı.Dilerim onun yanında bizim ki telafi olur. Muhabbetle…

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Son mesajınızın üçüncü paragrafında "Evet metindeki açıklamalara göre videodaki şahıslar amatör değil. Bende değilim."

Dediğiniz zaman film kopuyor. :)

Ben "Madem Amatörlüğü kendinize uygun görmüyorsunuz ....." deyip devam etmeyeceğim.
    Ayrıca yazdıklarınız içinde o kadar çok çelişen var ki bunlar için uzatmanın bir anlamı olmadığı gibi, inanın benim o kadar boşa harcanacak zamanım da yok.
    Kim videodan kimlik saptayıp, cezalandırılmalı dedi?
    Kim doğa benim dedi ve külhanbeylik yaptı?

Lütfen bundan sonrasında bu başlık altından bana hitaben mesaj yollamayın.
    Olayı o kadar sündürüyorsunuz, hiç alakası olmayan yerlere taşıyorsunuz ki ben bunlarla uğraşamayacağım.
    Bu bir kusur ise, kusuruma bakmayın. Yazmam gerektiğine inandığım her ne varsa yazdım. Size geliştirdiğiniz yöntemler ile avınızda mutluluklar diliyorum.

Ama yine de TIRIVIRI dan uzak durmanızı sağlamak adına tek tavsiyem olacak.

Soğuk suda kullanacağınız yemlerin protein içermesi iç su avlarınızdaki başarınızı artıracaktır.

4. Doğ@ Tutkunu

Doğ@ Tutkunu Yeni Üye

Tarık bey yaşınıza ve tecrübelerinize hürmetimiz var,

Kusurunuzu aramak en azından benim harcım değil. Yazıp yazmamak kişsel bir tercihtir.Benimle mesajlaşma tarafınızdan başlatıldı.Ben bundan rahatsız değilim. Ama yazmama tercihinizi belirtirken bazı imalarda bulunmanız fazlasıyla üst perdeden ve rencide edici.

Aynı düşünmediğimiz ortada .Söz konusu yasak geçerliyken işgüzar bir insan çıkıp videodaki insalara yasal işlem yapabilir yada yaptırabilir.Bu imkan dahilinde. Siz bunu yapıyorsunuz demedim. İmkan dahilinde diyorum.

Kısa mesajlardan hoşlandığınız için fazla uzatmadan ve fazla çelişkiye düşmeden, soğuk su avcılığı konsundaki tavsiyeniz için teşekkür ediyorum.

Değerlendireceğimden emin olabilirisniz... muhabbetle

5. selimthedream

selimthedream Yeni Üye

Amator balikciliga yeni baslamaya calisan biri olarak bu tiriviri belasini ve ne kadar zararli oldugunu gormem cok iyi oldu. Cok iyi bir paylasim cok tesekkurler.

6. Menderes

Menderes Yeni Üye

tırıvırı olarak adlandırdıgınız şey bizim burada hayalet ağ yada çin ağı ismiyle kullanılmakta...zararları hakkında verdiğiniz bilgiler için tşkr ederim güzel paylaşım

7. kofona naci

kofona naci Yeni Üye

Güzel bir bilgilendirme çok teşekkürler