Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaçan balık büyük olur derler...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

1. BİROL

BİROL Daimi Üye

5-10 sene önceydi.Lüfer dönemi başlamıştı.Yazlığın önündeki kayalıktan
    3 akraba birbirinden güzel ekipmanla lüfere atmıştık.Yem istavrit fleto,tazecik.
    gece 10 gibi başladık beklemeye.Gece 1 olmuştu ve ırakın tutmayı, tık bile dememişti.Gardımız düşmek üzere idi. Sitenin bekçisi geldi yanımıza.Elinde en uç parçası kırıkdaha doğrusu en uç parçası olmayan bir kamış. Yem istedi verdik. Kör topal taktı iğneye ve 20 metre yan tarafa doğru attı.O kamış balık tutsun,bilmemne yaparız gibisinden makaraya aldık bekçiyi..
    Daha 15 dakika geçmeden kütttt balık üstünde.Bekçi heyecandan kayanın üstünden düştü ve sonradan öğrendikki kaburgasını kırmış.Tabii balığı çekmek bize düştü. Bekçi koca kofanayı kucaklayıp koşturarak eve gitti.
    Bizde gaza gelip eve dönmekten vazgeçtik.Gece 3e kadar bekledik ama tık bile etmedi.
    O geceyi hiç unutmam..o bekçi bize nasipin ne olduğunu o kadar gzel öğretmişti ki...

seteka bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. krghy68

krghy68 Yeni Üye

bizler kacırdıklarımızla övünürüz üzülme kardeş hepimizin başına gele bilir

4. kop49

kop49 Yeni Üye

AVCIDA AZ ATICIDA GALİBA ERSİN BEY..2 YIL OLDU BU SAYFAYI AÇALI AMA KATILIM AZ... REKLAM REKLAM..

5. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

Geçen sene tekneyle mezgit avındayız dibe indir çek bereketliydi yine dibe saldım 1 mezgit takıldı çekmedim 2 den aşağı çekmem 1 tane için olta çekmem yani neyse çekmedim bekledim sonra bitane daha vurdu ama sağlam vurdu baya bi asıldı tahminim 1,5 kilo falan ağırlık vardı çektim balığı suyun üstüne 1 kulaç kala kaçtı büyük ihtimal kırlangıçtı çünkü kanatları renkliydi.

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

büyük ihtimal kırlangıçtır evet çok denk geldim güney marmara da

7. hüseyin2

hüseyin2 Aktif Üye

Herkese merhaba.Herzamanki gibi Karaburundan gagalı zargana at çek yapıyoruz.Hava orta şiddet dalgalı.Tap taze bir yemi hazırlayıp ilk atış gönderdikten sonra çekerken, yem kıyıya çok yaklaştığında biraz yavaşlattım, eğer arkasından gelen balık varsa belki son bir hamle yapar diye.Ki böyle çok balık tutan oluyor.Evet tam da ona yakın bir şey oldu.Durduğum yer yaklaşık 3-4 metre yüksekliğnde kayanın üzeri ve kıyıya birbuçuk metre kala, yemi yavaş yavaş çekerken tam sudan kaldıracakken canavarı gördüm.3-4 kg civarlarında harika bir kofana.Yemi çıkarmadan orda kamışla askıda bıraktım.Normalde hemen yeme atlar savaşa başlarız diye düşünüyordum bir yandanda kalbim son hızla atmaya başlamıştı.Kofana yemin etrafında dönmeye başladı sanki yemi kokluyor gibi burnunu değdiriyor ve yine etrafında dönüyordu.Su berrak olduğu için tüm hareketlerini görebiliyordum.3-4 metre aşağımda ve bir buçuk metre ilerdeydi.Kalbim iyice hızlanmaya başladı.Yaklaşık 20-30 sn böyle bekledi.Kaçıcak diye kamışa harekette vermemiştim.Hafif dalgayla yem biraz hareket etti, o an kıyamet koptu işte, hala buzlu olan yemi yandan tam ortasından kaptığı gibi kafasını sağa sola hareket ettiriyor ve yemi götürmeye çalışıyordu, kalamam sert kalmıştı bu halde bile yemi birkaç metre götürdü, acayip güçlü hayvanlar.Ufaktan bir zımba yaptım, herhalde yakaladım dedim iş tamam... Yok... ben zımbalarken yemi ağzından bırakmamış bir tur sardım yemi bıraktı.Ama kofana hala orda, yemin yanında , buzlu sert yem 2 parçaya hatta 3 parçaya bölünmüştü.Yem de kofanada hala yan yana önümdeler.Tekrar başa döndük.Yine yemin etrafında dolanıyor, sanki kokluyor ama ısırmıyordu.Beni iyice heyecan bastı tabi.Tekrar yemi ısır diye içimden söylenirken yem yine dalgayla hafif hareketlenince tekrar istediğimi yaptı.Bu defa tamam dedim, hiç bir yere kaçamazsın.Kalamayı tekrar aça aça birkaç metre gitti, yine bir zımba.Daha sonra biraz makineye yüklendim baktım saramıyorum çok sert, tamamdı bu defa iğnemin ucundaydı, 9-10 saniye öyle bekledim.Amaaa yine yemi bıraktı.Fakat yemin yanından ayrılmadı yine.Ben heyecanı geçtim çıldırmak üzereydim.Nerde bu iğne diye söylenmeye başladım.Yemin etrafında yine dolanıyordu.Herhalde allahın hakkı 3 olacak, bu defa kesin iğneye binecek diye düşünürken.3-4 parçaya ayırdığı yemin etrafında bir iki tur daha atıp derinlere yol aldı, bende arkasından bir süre takip ettim.Gözden kaybolup gittiiiiii.
    Evet aynen böyle oldu.Bunun sebebi, benim 3 lü iğneyi balığın kuyruğunda bırakmam ve çelik teli balığın ağzından çıkarıp fırdöndüye takmamdı.Normalde balığı çekerken lüfer arkasından gelip ısırdığı için önce kuyruğu ısırıyor ve yakalanıyordu.Yem sabit durduğu için tam ortadan saldırdı, iğneye 2 cm. kalmış ısırdığı nokta ama ne fayda.Biraz düşündükten sonra bunun içinde teknik bir iyileştirme yapmaya karar verdim , yemin içinden çeliktelle 3 lüyü kuyruğuna taktığımda, birde tam ortasına dışardan bir üçlü daha takıyorum artık, faydalı oluyor, kaçma şansı azalıyor.
    KISMET OLMAYINCA OLMUYOR İŞTE.ÜZÜLMÜŞTÜM AMA...SELAMLAR... RASTGELSİN

Ares Mania bunu beğendi.
  8. rapalacikral

rapalacikral Aktif Üye

harika bir anı
    çok teşekkürler

:)

küçüğüm babam verdi oltayı
    boğazda al çek diye
    çekiyoruz
    dev gibi birşey geliyor
    dedim baba birşey geliyor çekemiyor
    çek dediğini hatırlıyorum
    boşluk verme :)

neyse bi baktık ayakkabı
    kocaman erkek ayakkabısı :D
    hala gülerim :)

9. rapalacikral

rapalacikral Aktif Üye

hahaha:)
    yazık ama adama üzüldüm

10. anadolufisherman

anadolufisherman Yeni Üye

bundan yaklaşık beş sene evveldi turna balığı tutmak için kayseride küçük bi akarsuya gitmiştik dip oltası ve mantarlı yüzey oltası kullanıyorduk yem olarak ise ölü istavrit balığı.
    her neyse tüm oltaları hazır edip kurdum fazla geçmedi ufaktan ufaktan bi zil sesi duydum ekip arakadaşıma sordum sende duydunmu diye o ise zil sesinin kendi elinde ki zilden çıktıgını söyledi ama baktım hala çalmaya devam ediyor hemen oltaları konrol ettim ve bi baktım ki yere uzunca sermiş oldugum 3.20 lik makaralı oltamın zili çalıkyor balık yemi yoklayıp duruyor oturdum bekledim bu arada balık haızlandı ve bende zil i çıkarttım ses yapmasın diye balık hala deli gibi vurmaya devam ediyor misinayı bi sag bi sol gezdiriyor sağlam bi 3 dk kadar bekledim artık bekleyecek sabrım kalmamıştı ve oltayı alıp hemen misinayı sarmaya başladım yaklaşık 1 metre büyüklüğündeki dev o ğüzelim turna balığı usulca gözüktü suyun yüzünde ben o an şok oldum balıgı görünce ve yavaşca derine indi anlayacagınız erken davranmışım o ğüzelim turna hala aklıma düştükce yeniden o anı yaşamış gibi oluyorum.

herkese rastgele

11. sinoplu57

sinoplu57 Üye

Güzel bir kış günü yaşıyorduk karadenizde.Hava sabahtan itibaren açık,rüzgar güney rüzgarları şeklinde ve sıcaklık mevsim üstü olmuştu.O gece ay tam dolunay olacaktı.Olta balıkçılığında usta olmuş Murat abi o gün iş yerime geldi ve at çek avcılığına merak sardığını ve benimle ava gelip sistemi gözleriyle görmek istediğini söyledi.Bende havanın güzel olduğunu ve bu akşam beraber at çek yapmaya gidebileceğimizi söyledim ve planımızı yaptık.Akşam bize biraz uzak olan bir meraya gidecektik,çünkü zıpkınla dalış yaptığım günlerde hep o merada levreklerle karşılaşmam olmuştu.Akşam iş çıkışı murat abiyle buluşup meranın yolunu tutmuştuk.2 saat süren yolculuğumuzda murat abiye at çek avcılığının yüzeysel olarak özelliklerini anlatıp durdum,onun beni pür dikkat dinlemesi ve güzel soruları beni mutlu etmişti açıkcası.Meramıza geldikten sonra setlerimizi hazırlayıp at çeklere ara vermeden başladık.Yaklaşık olarak 1 saat kadar bir vuruş almamıştık ki murat abi ye ilk vuruş gerçekleşti ama tasmalamayı yapmadığı için av başarız bitmişti.Bu heyecan tabi ki bizi biraz daha heyecanlandırmıştı.2.vuruş çok fazla geçmeden benim sahteme olmuştu ama bu balığıda alamamıştık dışarı.Artık heyecanla beraber sinirlerimizde de kıpırdanmalara yol açmıştı başarısızlıklar.Murat abi bir kenarda at çeklere devam ederken,bende at çeklere devam ediyordum ama kendimde değil gibiydim.Çünkü beynimde sürekli bir düşünce acaba neyi eksik yapıyoruz da 2 balığıda tutamadık diye.Halbuki şunu çok iyi biliyordum.Her zaman avcılıkta başarılı olamayabilirdim ama işte o an ki durum çok farklıydı.Artık at çek at çek yorulmaya başlamıştık.Murat abi de pes etmiş yanıma gelip oturmuştu.Bir taraftan at çek yaparken bir taraftan da muhabbet etmeye başlamıştık.Açıkcası artık bende pes deme noktasına geldiğim anda işte o karşılaşma!Sadece makinamın çıkardığı o ses o gecenin en güzel anıydı açıkcası.Oltamın ucunda sanki bir sörfçü var o kadar güzel bir misina akımı oldu ki makinamdan,LEVREK balığına olan aşkım iyice pekişmişti.Balık bir süre kalamamdan misina boşalttıktan sonra artık yönünü kendi tarafıma çekmem gerektiğini düşünüp kalamamı kapatmaya başlamıştım.Kalamam az az kapanmaya başladığında balığın hareketlerinin iyice agresifleşmeye başladığını hissettim ve artık zamanı murat başla savaşa diye kendime verdim gazı.İlk defa bu kadar güçlü bir hayvanla mücadele edecektim.Biraz korku,biraz heyecan başlamıştı bende,çünkü su altında çok kez karşılaştığım bu balığı çok iyi tanıyordum.Mücadele ne kadar sürdü bilmem ama murat abinin o sesleri hala kulağımda çınlıyor.Balığı baya yormuştum yada bana yorulduğunu hissettirmişti hayvan.Rahatlamıştım artık balık benimdi ve güzel bir balık olduğu belliydi.Önümde su üstüne çıktığı an belgesel filmi gibiydi.Gökyüzünde ay,denizde o ışıltıve su üstünde bembeyaz bir paşa bana doğru usulca geliyordu ve benide benden almıştı açıkcası.Artık bitti bu mücadele Murat abi dediğim anda taşların üstüne doğru gelen paşanın meğerse son bir hamlesi varmış.Attığı o müthiş kafa darbeleri ip misinamı kesmesine yetmişti.Kepçeyle taşların üstünde bekleyen Murat abi öylece kala kalmıştı.Balık ikimizide yenmişti ve bizi şoka sokmuştu.Bana çok büyük bir ders vermişti o paşa.Ne kadar tecrübeli olursan ol,ne kadar bilgin olursa olsun,avcılıkda hiç zaman başarılı olamayabilirsindi.Mücadele ettiğin canlıya karşı her zaman daha akıllıca hamleler yapmam gerektiği ve Şans faktörünün senin yanında olması gerektiğide ayrıca bir husustu.Balığın sahtemle yaralı bir şekilde kaçması beni çok üzmüştü.O gece dua ettim durdum rabbim balığa bir şey olmasın diye.O gece murat abiye ve bana güzel bir heyecan ve iyi bir ders olmuştu.
    (O gece kullandığımız sahte herkezin bildiği kırmızı başlıklı kız dı.)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ocak 2013