Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaçan balık büyük olur derler...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

1. alperenk

alperenk Üye

Uzun zamandır bu sene sbs olduğu için balık tutmaktan uzun kalmıştım, aslında yaş olarak oldukça erken başladım bu işe ama gayet güzel ilerlediğimi düşünüyorum :) . Bundan önce tuttuğum en büyük balık 800 gr'lık baraküdaydı. Marmaris Çubucak kampından Caner abiyle benim kamış kırık olduğu için bir amcadan ödünç aldığım 4 metrelik kamışla yola çıktık. Sırtı avı yapacaktık. Saat 17:00'da çıktık saat 19.30'a kadar dolaştık durduk tekneyle ancak tık yok :( En sonunda yeni aldığım princess minnow 11 cm'lik sahteyi suya daldırdım ve dönüşe geçtik. Daha on dakka ya oldu ya olmadı hayatımın en büyük balığı takıldı oltama, çok güzeldi. Bir yandan Caner abi ver oltayı diye bağırsa da ben hayır ben tutmak istiyorum diyerek direttim ve kol kaslarımın sınırlarını zorladım. Bir yandan kaloma açmaya çalışırken yanlışlıkla kapatmıştım o yüzden çok güçlü gelmişti. Biraz kaloma açtım ve cızz diye çıkan o sesle balığı yormaya çalıştım. 5 dakka falan oldu balığı teknenin yanına kadar çektim artık o beyazlık gözüktü. Bu çok büyük bir akya balığıydı. Caner abi balıktan anlar, aşağı yukarı 4 kg olarak tahmin etti balığı. Artık teknenin yanındaydı teknenin önünde yolun başından beri oturan yusuf abiye iş düştü. Yanımızda kepçe yoktu, OLAMAZ ! Abi tut hiçbir şey yapamaz diye defalarca sakinleştirmeye çalışsam da 3 dakkalık bir oyundan sonra balık sahte balığımı alıp öylece kayboldu. İçimden Yusuf abiye çok kızsam da belliydi ki o benden daha çok üzülmüştü o yüzden sesimi çıkarmadım, kıyıya dönünce herkese bu hikayeyi anlattık...

xerkant bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. tuncay-ay

tuncay-ay Aktif Üye

Daha bizim o kadar çok heyecanlı , macera dolu geçen bir av anımız olmadı :) Yakında o da olur inşallah.

4. furko1345

furko1345 Yeni Üye

1 sene önce baraja balığa gitmiştik. Geldiğimiz yere daha önce hiç gelmemistik.Arabadan eşyaları çıkardık.Sonra oltalarımızı atacaktık. Oltalarımızi attık. Sonra sazaklıkların arasında bir şey çırpınıyordu. Babamla yanına gittik.Gidebileceğimiz en yakın yere kadar gittik.Çırpınan şeye geldim ve baktım ve ne göreyim 5-6 tane dev gibi sazan.hepsi abartısız en az 10 kg. Hayatımda o kadar büyük balık görmemiştim. Onları görünce dalıp yaklaşıp alasım geldi ama beni görünce bildiğiniz uçup gitti ve ondan sonra o kadar büyüğüne rastlamadım.

5. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Tatlısuda oltamda görebildiğim en büyük balık Kemalpaşa civarında bir akarsu üzerinde günün sonunda hava kararmaya başlarken denk geldi. Yiğitler çayı avımı sonlandırmıştım, ancak yanımda solucan/çekirge vardı, şıpşıp takımın iğnesi spin kamışta duruyordu. Akarsu yatağının oldukça sarp bir köprü çıkışı vardı, aracım yukarıda köprünün yanında duruyordu.

Tam yukarı doğru çıkarken Köprü altında suyun yavaşladığı bir gölette kocaman bir balığın yüzdüğünü farkettim. Bu akarsuda sadece Kasna avlamıştım ve en büyüğü 25-30 cm civarı gelen 20 kadar balıkla dönüyordum. Av gayet tatmin ediciydi. Bu akarsuyun yukarı kesimlerinde bulunan Alabalık çiftliğinden haberdardım ve daha önceki avlarımda 4-5 kez çiftlik kaçkını Gökkuşağı Alabalıkları avlamıştım. Ancak ne bu kadar büyüğünü görmüş nede avlandığını duymuştum. Balık benim av bölgesine indiğim noktada durduğundan ve o bölgede hiç kasna tutamayıp yola koyulduğumdan dolayı beni çok şaşırtmıştı. Aşağı doğru çapraz bir haraketle inmeye başladım ki balık beni farketti ve ağaç köklerine doğru yaklaştı, ışık azlığından dolayı bende onu gözden kaybettim.

Dönüş parkurunu tekrar tırmandım, yanımdaki balıkları ve diğer malzemeleri aracıma koydum. Hava iyice kararmaya başlamıştı. Balığa bakmak için köprünün üzerine çıktım, yükseklik epey ürkütücü şekilde 20 mt den fazlaydı, yanımda kalan solucan ve çekirgeleri suya atmak aklıma geldi. Bu mesafeden balığı görmem bile mümkün değil derken, attığım yarı canlı 3-4 çekirgenin suyun akışı sırasında köpükler çıkara çıkara toplandığını farkettim. Balığı net göremiyordum, keza oda beni görmüyordu.

Çekirgelerin sağladığı güvenle, birini oltaya taktım suya indirdim, akıntıyla kayalar arasına girdi çıkardım tekrar geriye bıraktığım anda balık acayip şekilde misinaya asıldı. Misina 0,18 iğne 8 numara Nikel arada bir fırdöndü ve 1 gr gezer kurşun var. Kaloma Kasnaya göre açık kalmış ayarlamak aklıma bile gelmemişti. Cırrrrr cırrr ben sarıyorum o çekiyor, sudan kaldırsam mı? kaldırmasam mı?

Mesafe çok yüksek, neyse balık bir ara akıntılı zeminde asılı kaldı, ben önden olan kalomayı iyice kapattım, başladım sarmaya suyun üzerinde çırpınışları net görünüyor, ayağa kalktım nehrin kıyısına kadar götürdüm, bir anda oltayı kaldırdım 180lik spin kamışım C şeklini aldı balık sudan zor kesildi ve kıyıya 50 cm mesafeye çıktı çırpınıyor. Etrafa bakıyorum kimsecikler yok. Büyükçe bir dal ve taş parçasına tutturduğum hafif açık kalomalı makinamı bıraktım.

Sarp kayalıktan aşağı inmeye başladım. Köprüye çok yakın noktadan iniş yok. Gitgide uzaklaşıyorum, balığa bakıyorum net görünmüyor. Akarsu seviyesine indim, balığın düştüğü noktaya 20 metre var-yok. Balığın suyun dibinde çırpındığını gördüm. Koşturmaya çalıştım ve hafif yosun tutmuş bir kayanın azizliği ile bele kadar suyun içindeyim. Su buz gibi neyse söylene söylene mevcut gölete yaklaştım, balığın kafası suyun içine doğru döndü derken birkaç harakette birkaç zıplama mesafesi kalmışken balık suyun içine girdi.

İlk aklıma gelen misina oldu, fakat sonra aklıma dal ve taş parçası geldi, kafama düşebilirdi, Balık misinayı zorluyor muhtemelen kaloma açılıyor ama ben bir hamleyle suya girip misinayı tuttum, çekiyorum ama ıslak ellerimden misina kayıyor, balığı bir an göletin diğer tarafında gördüm, bir anda heyecanıma yeni düşüp misinayı elime doladım, asıldım ve boş misina üstüme sarıldı. balık kanca ağzında ortadan kayboldu.

Kumun üzerinde 5 mt mesafede gözlemlediğime göre min. 3-4 kg mükemmel renk ve forma sahipti. Köprü altını mesken tutmuş olduğuna göre avlandığım o bölgede neden hiç Kasna görememiş olmamın açıklaması gibiydi. Yiğitler üzerine her ava gittiğimde o balığa baktım, hatta bütük eski köprülerin altında avlandım, ama denk gelmedi.

kemalpaşalı, seteka ve cankar_34 bunu beğendi.
  6. seteka

seteka Yeni Üye

Geçen hafta cumartesi günü için sazan avına gitmek için arkadaşlarla sözleştik. İlk kez sazan avına gidecektim. Tatlı su tecrübem yok. Sabah acil işlerim olduğu için saat 12 gibi 120 km lik yola koyuldum. Ben gelene kadar arkadaşlar 10 kadar irili ufaklı sazan avlamışlar. Oltalarımı hazırladım. Bismillah diyerek salladım. 3 tane irili ufaklı balık aldıktan sonra saplamayla sabitlenmiş kamıştan zil sesi gelmeye başladı. Bir anda kafaları çevirerek kamışa baktık ve kamış yere yatmaya başladı, yerimizden nasıl fırladık bilemedik. saplama yerinden çıktı kamış gitti gidecek son anda kamışı yakaladık. Kamışın ucunda öyle bir kuvvet var ki daha önce hiç hissetmediğim kadar kuvvetli asılıyor. Balık bize doğru geldikçe sarmaya başladım. Balık aksi yönde gitmeye çalıştıkça kamışı kıracak gibi eğmeye başladı. Arkadaşım Hüseyin abi kamışı kırıcaz misinadan çekelim diye misinaya asılmaya başladı. O kadar zorlandık ki çekerken yordu bizi. Ama balığı hala göremiyorduk. Bir ara Hüseyin misinayı tutarken ya misina koptu yada bize doğru geliyor dedi ve asılmaya başladı. Asıldıkça ümitlerimiz kırılmaya başladı ve misina kopmuş vaziyette geldi. Gerçekten kaçan balık büyük oluyormuş. 3-4 dakikalık heyecan o kadar keyif vericiydi ki tarifi mümkün değil. Üçümüzde kahrolduk desek yeridir. Benim en büyük yanlışım uzun zamandır suyu girmemiş ve daha önceleri denizde kullandığım 0,35 lik misinayı değiştirmeden bu işi başlamış olmamdı. 2-3 gün o an rüyalarıma girdi. Salı günü Okuma epik v2 3,90 lık kamış siparişi verdim. Nasipse bugün gelecek. Misinaları yeniledim ve kalınlaştırdım. Bu cumartesi sabah erkenden yine aynı ekip aynı yere gidiyoruz. Nasipte varsa alır geliriz balığımızı. :D

O gün yakaladığımız bir balığın resmini atıyorum inşallah bir daha ki sefere kaçırdığım balığın resmini atmak nasip olur.
    Herkese keyifli avlar.

Ekli Dosyalar:

7. kemalpaşalı

kemalpaşalı Yeni Üye

UMUT KATİPOGLU kardeşim nerede ikamet ediyorsun,hemşeriyiz sanırım bende k.paşada yaşıyorum,paylaşımın çok güzeldi...bu arada spin avı için tavsiye ve önerilerini bekliyorum...

katipoglu bunu beğendi.
  8. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Ben Kemalpaşada çalışıyorum, Bornova'da yaşıyorum.
    Bu bölgedeki Akarsuların avı için henüz erken, mayıs sonu gibi başlanabilir.
    Dilerseniz Mayıs sonu Haziran başı gibi Kemalpaşa bölgesinde akarsularda birlikte avlanabiliriz.
    Kullanılacak ekipman 150-210 cm arası hafif Spin kamış,
    1000-2000-3000 lik ufak bir makine ve üzerine sarılı 0,18-0,26 aralığında şeffaf misina,
    Kurt/solucan/çekirge takmaya uygun ince sinek iğneler
    0,5-10 gr arası Kıstırma/Gezer kurşunlar,
    Çizme olursa iyi olur, Şapka ve Yelek avantaj sağlar.

Son düzenleme: 26 Mart 2015
    kemalpaşalı bunu beğendi.
  9. fatih014

fatih014 Aktif Üye

Benim de başıma gelmişti bu şekilde bir olay.Üzüntünü anlıyorum.Kaçan balık büyük olur derler ya işte keni gözünle şahit oldun.Ben ise sazan kepçesine koymuştum kuyruğu dışarda kalmıştı canavarın.Boyut olarak gece karanlığığdı,tam bir rakam vermem zor.Ama şuana kadar gördüğüm sazanların en büyüğüğdü.Misinam çok sağlamdı.Kancamda o şekilde .Çırpındı kepçenin içinden kendini dışarı attırdı. Kontrol ettiğimde kancamın ikiye kırılmış olduğunu fark ettim. Sabaha karşı 4-5 gibi sularıydı sanırım.Zaten o büyüklükteki balığı çekseydim bile gölden almayı düşünmezdim ÇÜNKÜ O BALIK YAŞAMAYI HAKEDİYOR.BU balık kim bilir ne kadar yumurta yapar ve neslinin devamını sağlar.En fazla özenerek zarar vermeden sudan çıkartıp,foto çektikten sonra sevip suya bırakırdım gözlerine uzun uzun bakıp.

katipoglu bunu beğendi.
  10. fatih6045

fatih6045 Yeni Üye

bu gün mesai çıkışı arkadaş yanıma uğradı can sıkıntısı falan gel seni ava götüreyim dedim.

5.5 civarı avlaktaydık.yeşil ırmak kenarında su göletleri vardır.tatlı su levreği sazan tatlı sı kefali ve yayın bulunur.biz çekirge sahtelerimizle at çek yapmaya başladık .benim kamış 2.40 2 parça spin olta 0.18 misina takılı .arkadaşa 1.60 liği verdim .7/8 levrek yakaladık geri saldık karış boyundaydı .arkadaş bayıldı . 1 saat böyle geçti at çeke devam ederken 20mt civarında bir balık atladı ufak su üstüne taştı. içimden burda bişey var buraya atayım dedim .balığın atladoğı yerin yaklaşık 30 cm yanına düştü sahte.10 sn kadar bekledikten sonra çekmeye koyuldum bir ağırlık hissettim normalde misina takılmaz saheteler çok yavaş dibe dalan cinsten .takıldı zannettim .aniden bi hareket oldu sert bi hareket neyseki makina freni her zaman gevşektir .hemen elim frene gitti tekrar sağa doğru yardırıyor balık freni tekrar ayarladım .bi yandan arkadaşa koş diyorum paçaları sıva büyük balık geliyor ciddiye almadı beni .ama kamışın yay gibi gerildiğini görünce ikna oldu ayakkabıları çıkardı hemen.misinam çok ince bu tür bir balığı yakalaamk için mucize lazım ben yinede şansımı zorluyorum belki yorulur diye.10/15 mt gidiyor sonra ben 5 mt çekiyorum korka korka.böyle 8/10 tur oldu bi tarfta sazlık oraya yönelince risk alıyorum çekiyorum .göletin ortasına kadar gitti böyle 40 mt falan .sonra baktım sazlığa girecek riski aldım freni biraz daha sıktım.çekmeye başladım arkadaşada suya gir dedim tabi bunlar 2 dk mi 10 dk mi sürdü fazrkında değilim .arkadaş suya girdi .balıkta uysallaştı gelmeye başladı tam son düzlükteydik arkadaşa alttan kaldır at dedim .malesef biz ne kepçe aldık ne bişey zaten amaç 1 saat doğada kalmaktı.neyse balık son düzlükte arkadaşa 2/3 mt varken yön değiştirdi birden arkadaşla panikle kaçıor diye üstüne yürüyünve kopardı attı misinayı.

yaklaşık 10kg lık yayındı .

balığın çekrige sahtesine gelmesi sanırım şanstı .ama msinamın ince olmasıve kepçe olmaması şanssızlıktı.

bu gün karar aldım tüm misinalarımı örgü misina ve en iyileriyle değiştireceğim :) o sahtedende bi düzine alıcam .kepçeyide arabaya sabitliycem :)

katipoglu bunu beğendi.
  11. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Nerden başlasam bilemiyorum ilkbahar gibi takımları tamamlayıp spin/lrf yapmaya başladım ispendek/mırmır/zargana vs vs tuttuğum çok oldu tabi hepimizin amacı kiloluk levrekler mevsimde müsait değil bu ayları bekliyorduk diğer arkadaşların av raporları ile hevesleniyorduk..Havalar soğudu mevsim ekime döndü ve göçler başladı bende sabahları daha sık gitmeye başladım.Bu sabah gün ağarırken mekana gittim ilk 20-30 dk kefal oynaşları dışında hiçbirşey yok bende avlandığım yerden umudu kesmiştim derken 50-60 metre uzakta zarganalar metrelerce zıplamaya kaçmaya başladı arkalarında iri birşeyler kefallleri zarganaları katletmeye başladı attığım sahte 13 gram ne kadar zorlasam uzak kalıyor öyle baka kalıyorum derken kıyılamaya başladılar..limon_turuncu ima salt skimmer çakmasıyle popper/wtd aksiyon yapıyorum 5-10 metre yakınlarına kadar atıyorum yok dönmüyorlar..Hemen sardalya rengi skimmer taktım avcı balık kefal rengine odaklanmış ikinci atışımda PAT heyecan kalama sesi ayaklar titremeye başladı ilk defa bukadar büyük bir balık yakaladım kalama yanık balata gibi atıyor bazen boşalıyor aha gitti diyorum tekrar vuruyor kıyıya iyice yaklaştığında son bir kalama aldı ama çok uzun sahteyi bırakıp gitti acemiyim hem balıkla hem kalamayla oynayamadım ayarlayamadım balığında bukadar büyük oldugunu tahmin edemedim ki en az 3-4 kiloydu..ben hedef en fazla 700gram 1 kilo ispendek diye kalamayla oynamıyordum..Sonra üzüntü evdekilere anlatsam inanmaz hikaye gibi gelicek onun üzüntüsü geldi, kaçsa bile tutmuş olmanın mutluluğu var '' Demekki oluyormuş yapabiliyormuşum'' zaten 1 dakikalık mücadelede kafamdan 40 dakikalık şeyler geçti..Balık kaçtı belki 5 dk ayaklar hafif titriyordu..sonra arkamdan Babam gelmiş uzaktan bakıyor dedim neler kaçtı neler El kol ayak gösteriyorum anlamadı tabi inanamadı derken suya bak dedim '' Yuh dedi '' Yunus balığı yada insan atlamış gibi su üstüne zıplıyorlar balıklar çok büyük Bunlar Akyamı levrekmi bilemiyorum ustalar daha iyi bilir..Derken 3 avcı kefalleri zarganaları kılıçtan geçiriyor yakınlarına doğru atarken 2ci kez PAT ama buseferki farklı inanın çok büyük kalamayı sıkmıştım balık ağzına alır almaz Kamış U şeklini aldı tek elle tutamayıp 2 elle tutmaya başladım Babam benden çok heyecan yaptı elimi tutuyor oltayı tutuyor ben kalamayı açmaya çalışıyorum çırt çırt yok balık kalama almıyor ama olta tekne motoruna takılmış gibi gitti gidecek derken ÇAT sahteyle birlikte gitti..Arkadaşlar Allahın kalamasını dahi açamadım anladımki balık tutmak ayrı yakalamak ayrı..Tecrübe olarak hazır değilmişim belkiede hayatım boyunca bir daha denk gelmeyecek 2 tane Trofe kaçırdım ki 2 cisi 7 kilodan aşağı değildi suyun üstüne zıpladıklarında insan gibiler..7-8 aylık spin tecrübesi çok özel meralar aramadan böyle 2 güzel torofeyi kaçırsam dahi mutluyum senelerce bu anı bekleyenler var ama ayrı bir üzüntüde var ya bir daha denk gelmezse diye.. (misina okuma seabass 0.26 ) Balıklar kafa atmadan uzun ve sürekli bir basınça kendine çekiyordu LEvrekmi, akyamı neydi ustalar bilir asla bilemeyeğim ancak son yakaladığım en az 7 kiloydu ondan eminim 2 elle tutup kalamayı bile ayarlayamadım alıp götürecekti iyi günler.. Acaba 0.28likmı alsam misinayı tevsiyeleriniz bekliyorum hala elim titriyor...

Fatalbooz, Erdembye ve hkn17 bunu beğendi.