Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrek Şemsiyesi (Alabama/Umbrella rig)

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

 1. Bahadır Sarıca

  Bahadır Sarıca Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.073
  Beğeniler:
  104
  Şehir:
  İzmir
  Merhaba sevgili amatör balıkçı dostlar,

  Levrek üzerine yeni yakalama sistemleri araştırmayı, bu konuda kimler nerede, nasıl, niçin, neler yapıyor hep merak etmişimdir. Genellikle balığa gidemediğim uzun kış geceleri hep bu araştırmalarla geçer. Daha önce bahsettiğim dip ve yüzey sırtısı ile “silikonlu levrek çaparisi” , sonrasında “levrek süpürgesi” konuları da böyle ortaya çıkmıştı. Bu sefer ki yeni yöntem: “levrek şemsiyesi”

  Bu da diğer yöntemler gibi dünyada bilinmeyen bir yöntem değil aslında. Yabancılar, bu sistemin at-çek avında kullanılanına Alabama rig(alabama rik okunur), tekne ile sırtı avlarında kullanılanına da umbrella rig(ambırela rik okunur) diyorlar. Kendi av sahalarındaki balık çeşitlerini de {largemouth bass(larçmavth bas)/smallmouth bass(sımolmavth bas)/striped bass(sitraypt bas)/white bass(vayt bas)/crappie(kırapi)}- çeşitli tür Amerikan levrekleri- başarıyla yakalıyorlar.

  “Levrek şemsiyesi” nedir?
  Amerikalıların Alabama/umbrella rig (alabama/ambırela rig), benimse; levrek yakalama amaçlı kullanacağım ve şemsiye kollarına benzemesinden dolayı "levrek şemsiyesi" dediğim bir balık yakalama sistemi.(bundan sonra yazıda levrek şemsiyesi diye anılacaktır) Aşağıdaki fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi bu düzenek bir balık sürüsü imajı vermektedir. Aslında bir anlamda çoklu sahte gezdirme sistemi de diyebiliriz, ki genellikle sahte olarak silikon ve türevi sahteler kullanılıyor. Ama bu maket/sert sahtelerin kullanılamayacağı anlamına gelmez. Bence her türlü maket olmasa da, birçok çeşit maket/sert sahte kullanılabilir. Hedef balığımızın yemliklerinin(kefal, gümüş balığı, vs) benzeri sahtelerden seçilmesi en doğrusu olacaktır. Levrek şemsiyesi hem at-çek(spinning), hem de sırtı avlarında kullanılabilecek bir yöntem.

  [​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  Levrek şemsiyesi tüm dünyada kullanılan benzersiz bir balık yakalama sistemidir. Çoklu sahte olduğundan, yakalama da çoklu olabilmektedir. Yani birden fazla levrek yakalayabilirsiniz. Yurtdışında Amerika’da çeşitli eyaletlerin turnuvalarda kabul ettiği bir sistemdir. Her eyaletin farklı adette kabul ettiği iğneli sahte kullanımı mevcuttur. Amerika’da kullanımı ile ilgili detayları öğrenmek isteyen arkadaşlar için ilgili siteler aşağıdadır:

  Alabama rig state laws. - Big Top Baits

  List of All Alabama Rig State Laws | FHC Outdoors

  Doğal olarak bu sistemin de karşıtları ve savunucuları mevcut. Bu noktada tartışmaya girmeyecek olmakla birlikte, temel bakış açım girişte belirttiğim levrek için farklı yakalama sistemlerini tanımak ve tanıtmaktır. Levrek süpürgesinde dendiği gibi “süpürür”, “balığı kırmak mı istiyorsunuz” gibi söylemler için Mevlana’nın güzel değişine ekleme yaparak;
  "İçinde gönül ışığı bulunmayan gönül, gönül değildir. O gönüle ne kural, ne de ceza, ne de yöntem kifayet eder."
  diye söyleyeceğim. Ayrıca yöntemler ve sistemler, yasaklayarak veya bilmeyerek zararsız hale gelmezler/getirilemezler. Amaca uygun kullanıldığı sürece hiçbir sakıncaları yoktur. Genel tanıtım amaçlı aşağıdaki video seyredilebilir;


  Aslında sistem offshore(ofşor-açık deniz) sırtı avcılığında çok eskiden beri uygulanan yöntemin, biraz değişime uğratılarak inshore(inşor-kıyı-iç deniz) sırtı avcılığında kullanılmasından ibaret. Teaser(tizır-çağırıcılar) ve catch fish(keçfiş-yakalayıcı balıklar) mevcut.

  [​IMG]

  Levrek şemsiyesinin fiziksel özellikleri nelerdir?
  Hafif ağırlıkta epoksi bir kafa, kafadan belirli açılarda çıkan tel kollar(2-3-4-5-6 adet gibi değişken olabilir), tel kolların sonlarında ağırlık/kurşun kafalı(jig head-jik hed) iğnelere takılmış sahte silikonlar. Sistem gene çok basit, rahat kullanılabilir ve verimli. Levrek şemsiyesi yatay kullanımlı(kafa ve çevresinde belirli açılarda kollar) bir sistemdir. Seçilecek sahteleri bunu gözeterek yapmakta fayda vardır. Yoksa birbirlerine dolanmaları ve canınızı sıkmaları kaçınılmaz olur. Kollardaki telleri olabildiğince birbirine yakın tutmakla beraber, bu yakınlığı sahtelerle birlikte birbirine karışmayacak kadar tutmanızda fayda vardır.

  Şemsiyenin kolları çeşitli tellerden(çelik, titanyum, galvaniz vs) yapılmaktadır. Bu kollar suda eğilerek titreşimleriyle oluşturdukları ses sonucu balıkların dikkatini çekmektedir.

  [​IMG][​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  Orijinal Alabama riki ilk Andy Poss bulmuştur. Orijinal Alabama rig üreticisi de Mann’s Lures Company’dir. Fakat daha sonra farklı isimlerde firmalar bunun çeşitlerini birbirine çok benzer şekilde üretmişlerdir; Yum Baits-“Yumbrella”, Swarming Hornet Lures-“The Swarm”, Berkley-“ Schooling rig” ve Bass Pro - “The Deadly 5 Shad Rig” gibi.

  Aşağıda mucidi Andy Poss ve Paul Elias’ın Mann’s Lure firmasının üretimi olan Alabama rigin nasıl kullanılacağını, hangi malzemelerden oluştuğunu ve takımı kullanırken ne tür techizatlara ihtiyaç duyacağınızı anlatan bir video mevcut;


  Benim araştırmalarıma göre bunlardan en kullanışlısı ABT Lure firmasının üretmiş olduğu levrek şemsiyesi. Sebebi aşağıda detaylarıyla açıklayacağım kolların değiştirilebilir oluşu. Bunun için bir set üretmişler. Bu setin içeriğinde levrek şemsiyesini oluşturmak için her şey mevcut;
  --Şemsiyenin ana karkası(Kafa)
  --Çeşitli uzunlukta kollar(kol sonlandırılmalarında klipsli fırdöndüleriyle birlikte)
  --Farklı ağırlıklı, kafasında ağırlık olan iğneler(jig head zokalar)
  --Silikon sahte balıklar

  [​IMG]


  Ayrıca ICAST2012 balıkçılık fuarında ABT Lure için yapılan tanıtım videoları aşağıdadır.
  Tüm bunları inceledikten sonra, fikri ilk olarak ortaya atan ve üreten Mann’s Lure firmasına sipariş verdim. Aynı zamanda, kullanımında değişken kolların olabilmesi sebebi ile beğendiğim ABT Lure firmasına da sipariş verdim. İlk gelen ABT Lure firmasının imalatlarıydı:

  [​IMG]

  Bu düzenekle su üstü, askıda kalan ve belirli bir derinlikte olan balıkları yakalayabilirsiniz. Bu amaçla gelen kitlerden çeşitli kol sayısında, değişik silikonlarla hemen imalata geçtim.

  5+1 Levrek şemsiyesi
  [​IMG][​IMG]


  3+1 Levrek şemsiyesi
  [​IMG]

  3+2 Levrek şemsiyesi
  [​IMG]

  Yukarıdaki fotoğraflardan da görüleceği gibi, 5+1, 3+1, 3+2 olarak kullandığım numaralandırmadan kasıt; ilk rakam iğneli olarak hazırlanmış yakalayıcı silikon sahte sayısı, ikinci rakam iğnesiz olarak hazırlanmış çağırıcı silikon sahte sayısıdır.

  Bu sitemin Türkçe tanıtımını yapmayı amaçladığım, Levrek Şemsiyesi(Alabama/umbrella rig) tanıtım - Kısım 1 ve Kısım 2 adında iki adet video hazırladım. Umarım faydalı olur:

  Levrek Şemsiyesi(Alabama/umbrella rig) tanıtım - Kısım 1


  Levrek Şemsiyesi(Alabama/umbrella rig) tanıtım - Kısım 2


  Bu sistemi kendi olanakları ile yapmak isteyen arkadaşlara yol gösterici olacak şöyle bir video da aşağıda mevcut:


  Mann’s Lure firması bu seti aşağıdaki gibi oluşturmuş.
  [​IMG]
  Ayrıca Mann’s Lure firmasının konu ilgili tanıtım videosu da yukarıda mevcut.(Mucidi Andy Poss ve Paul Elias’ın hazırladığı video)

  Berkley firması, hazırlamış olduğu kite “Schooling rig” demiş:
  [​IMG]

  Bu takımı çok çeşitli şekillerde hazırlamak mümkün. İşte benim incelemelerimde görebildiğim değişik tiplerdeki levrek şemsiyeleri:

  [​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  Yukarıda çağırıcı amaçlı çeşitli tiplerde döner yapraklar(spinner blade), ses çıkarıcılar(buzz blade) kullanılmış. Burada temel hedef sürü halindeki balığa bir şekilde dikkat çekmek. Spinner bladelerin kullanımı daha fazla ışık kırınımıyla ve titreşimle dikkat çeker. Bu sürü içerisinde en güçsüz halka durumundaki sahteye saldırı olacaktır. Orta kolun uzun yapılmasının amacı; sahteye sürüye yetişmeye çalışıyor izlenimi vermek. Hedef balık doğal olarak sürüden uzaklaşmış balığa ilk saldırıyı yapacaktır. Levrek şemsiyesi birçok farlı şekilde oluşturulabilir. Örneğin üst iki kolu iğnesiz çağırıcı(teaser-tizır), orta kolu jig kafalı iğne ile donatılmış sahte ve alt iki kolu döner kaşıklarla(spinner blade-spinır bileyd) donatabilirsiniz. Hatta alt iki koldan birine ağırlık oluşturmak için(derinden gelmesini istiyorsanız) kurşun takabilirsiniz. Aynı zamanda bir çok farklı silikon/maket sahte çeşidi de kullanılabilir. Sahte, jig head, renk, uzunluk seçimleri av sahanız ve özelliklerine göre seçilmelidir.

  Hazırladığım videoda da belirttiğim gibi; Amerikalıların yakaladıkları balıklarda yapmış oldukları istatistiklere göre; diğer kollara göre, alt kolların ve orta kolun yakalama oranı %80-85 daha fazla. Bizim yakaladığımız levrek türü için de aynı olacağı düşüncesindeyim. Kırma taş ve erişteliklere saklanan avcı balık(levrek) avını yükselerek kapar. Dolayısıyla alttaki kollar ilk ulaşacaklarıdır. Veya arkada kalmış sürünün en zayıf halkası onun için en kolay yem olacaktır.

  Levrek şemsiyesini kullanacağımız ekipman nasıl olmalıdır?
  Oluşturmuş olduğumuz bu düzenek nasıl bir ekipmana(kamış, makine, misina/ip ve ağırlıklı kafalar(jig head) ihtiyaç duyacaktır? Levrek şemsiyesinde;
  --7' to 8'(2,10/2,40m) uzunluğunda ve medium heavy veya heavy aksiyonlu kamış kullanılmalı.
  --Yüksek devir oranlı(6:3 - 7:0) bait-casting veya spinning makine kullanılmalı
  --65 to 80 pound testli(35-40kg çekerli) ip kullanılmalıdır.
  --Merkezde daha ağır kurşun kafalı iğneler kullanılmalıdır.
  Neden?
  5/20gr ağırlığında ana kafa + ortalama 5/10gr ağılıklı kafalardan 5 adet + 5 adet sahte ağırlığı + metal kollar toplamda 50-100gr edecektir. Bir çok kamış bu ağırlığa cevap veremeyecektir. Uygun medium-heavy veya heavy aksiyonlu kamış seçilmelidir.

  Uzun kamış seçilmesinin iki sebebi vardır. Birincisi; levrek şemsiyesi at-çek tarzı kullanımında, klasik kafanın üstünden savurma biçimi kullanılsa da, bu kolay değildir. Genellikle baş yukarıdan değil, aşağıdan yukarı(benim bait-casting tarzı dediğim) biçimde atılır. Bu atış şekli için uzun kamış daha uygundur. Uzun kamış ile daha uzun atışlar yapabilirsiniz. Ayrıca tekneden at-çek avlarında(ki Türkiye’de pek kullanılmaz) uzun kamışla yakalanan balığı daha kolay tekneden uzak tutabilir ve yorabilirsiniz. Eğer uzun bir mendirek üzerinde avlanıyorsanız, mendirek babaları dediğimiz ayaklardan balığı uzaklaştırmanızı kolaylaştıracaktır.

  50-100 gramlık bir ağırlığı at-çek kullanımında sürekli savuracağız. Bu kullanacağımız ipte veya misinada ciddi yüklere/gerilmelere sebep olacaktır. Bu kuvvetlere dayanabilmesi için 65 pound testli(yaklaşık 30 kg çekerli) ip kullanılması uygun olacaktır. Yoksa ipi patlatarak/kopararak takımı komple kaybedebiliriz.

  Yüksek devir oranlı bir makine ile, çok düşük hızlı makine kol çevrimlerinde bile levrek şemsiyenizin hızını arttırıp, yemlerin sunumlarını daha cezbedici hale getirebilirsiniz. İkincisi ve beki de daha önemlisi; çoklu yakalamalarda(ikili-üçlü, ki çok büyük sürpriz değildir), balık-lar/la mücadele ederken onları şemsiye ile birlikte biran evvel sudan almak isteyeceksinizdir. Eğer alamazsanız çoklu balıklar tel kollara dolanacak ve takımı bozabilecektir. Hatta takımı kaybetmenize bile sebep olabilir. Tüm bunlardan sakınıp, balıkları hızlıca ve kolay sudan kesebilmek için, bir kol turunda daha çok ip mesafesi aldıran bir makine gereklidir.

  5 kollu levrek şemsiyesinde; merkezdeki uzun kol yakalayıcıdır. Sürüden uzak kalmış ve yetişmeye çalışan görümünde. Tecrübelere göre balık yakalama yüzdesi orta merkezdeki ve alt iki kolda diğerlerine göre çok yüksektir.(%80+) At-çek veya sırtı avlarındaki çekişlerde bu kolun ağır olması takımın daha dengeli yüzmesini de sağlayacaktır. Hazırlamış olduğum beşli takım düzeneğindeki ağırlıklı iğnelerin(jig head) dizilişi şöyle;
  --2 alt kolda : 1/4oz(7g) ve 5’’(12cm)
  --merkez kolda : 3/16oz(5g) ve 5’’(12cm)m)
  --2 üst kolda : 1/8oz(3,5g-iğnesiz) ve 3,5’’(9c

  Levrek şemsiyesini kurtarmak:
  Levrek şemsiyeniz herhangi bir dip ilişkenine takıldığında kurtarmak için yapılmış bir düzenek ve kullanımı;
  [​IMG]  Bu kadar araştırma ve uygulama sonunda, malzemeler gelir gelmez ertesi gün soğuğa rağmen denizle buluştum. Hemen ilk yüzdürme testlerini yaptım. Videosu aşağıda. Ufak bir kaza(levrek şemsiyesi dikkatsizliğim sonucu pervaneye takılarak zedelendi) yaşasam da, ilk yüzdürme testleri süper. İnşallah en kısa zamanda yakalama videolarıyla karşınızda olurum.  Tüm amatör dostlara keyifli avlar diliyorum.

  Sevgi ve selamlarımla…
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.876
  Beğeniler:
  1.418
  Şu Amerika da tuttukları koca ağızlı levrek avlarında iş görürde bizim buraların levrekleri pek itibar etmez diye düşünüyorum...
  Ama denemekte faide var tabiii...
   
 4. oktay16

  oktay16 Daimi Üye Gold Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  922
  Şehir:
  BURSA
  Emeğine sağlık Bahadır abi, araştırmış ve derleyip toparlamışsın. :harika:
  Denemekte fayda var. Levrek hareket eden herşeye saldıran bir balık. İş yapmaması için hiç bir neden göremiyorum. Sadece kullanılan klipsler biraz daha küçültülebilir bence...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Ocak 2013
 5. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  21.103
  Beğeniler:
  11.685
  Şehir:
  İstanbul
  Hayırlı olsun Bahadır, güzel bir anlatım olmuş. Şimdi merakla denemelerinin sonuçlarını bekliyoruz :)
   
 6. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.876
  Beğeniler:
  1.418
  Levrek balığının hareket eden her şeye saldırdığı şeklinde ki düşüncenize katılmıyorum. Hatta bazen sadece tek bir imitasyon yiyor başka hangi imitasyonu atarsanız atın balık alma şansınız olmuyor. Bulanık sularda ve yem çılgınlığına düştüğü vakit ne atarsanız atın yediği durumlar oluyor tabii, ama ender olarak karşılaşıyoruz bu durumlarla. Bu arada rüzgarlı havalarda bu levrek şemsiyesi nasıl atılır erimi kaç m olur ayrı bir soru işareti.
   
 7. sunny1403

  sunny1403 Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  7 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.021
  Beğeniler:
  271
  Şehir:
  MERSİN
  Amerikalılar boşa kürek çekmezler vardır bir bildikleri bunu seri uretime gecirdiklerine göre..Bence sonuçları verımli olacak..Merakla bekleyeceğiz.Emeginize saglık..
   
 8. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  23.551
  Beğeniler:
  11.952
  Şehir:
  İstanbul
  Eline sağlık Bahadır
  Emek harcayıp çok güzel bir konu hazırlamışsın.
  Ben de bu takımı birkaç defa satın al yapıp sonradan nedense hep vazgeçtim. Sanırım en çnemli etken de balık kaynaklarına nispeten uzak olmam.
  Şimdi merakla senden gelecek raporları bekliyor olacağım.
  Rastgelsin
   
 9. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.265
  Beğeniler:
  3.760
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Aklın yolu benzer. Eskilerde kullandığımız kırlangıç oltasından esinlenip,
  ben de yaptım ve bi kez kullandım, sonra dipte bir halata taktırıp kestim.
  Yaza kadar kalırsa üzerindeki silikonlar ve bir adet sahte için çıkaracağım.
  Kolların kapanmamaları için merkezde + şeklinde 2 plastik boru kullandım.
  Tekneden çektim.
   
 10. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.265
  Beğeniler:
  3.760
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Ben 4 lü yapmıştım ve her kolda farklı yem. Dediğin gibi ne zaman ilgisini ne çekecek belli olmadığından 3 kola farklı silikon birine sert sahte kullandım. Hangisini beğenirse.

  Hepsine aynı silikonu takmak sürü görünümü verebileceğinden bunu da deneyeceğim.

  Bahadır Bey,
  Oltanın adını çok beğendim. Ve bu isim nedeniyle kafamda başka çözümler oluştu.
  Yalnız yağmursuz havada kullanırsak görenler umarım bize gülmez. :D
   
 11. kılıçaslan

  kılıçaslan Aktif Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  2 Nisan 2012
  Mesajlar:
  112
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  SİNOP
  süpürge den sonra buda iyi oldu bahadır abi.süpürge denemelerim çok verimli geçti .şimdide şemsiye ile bize yeni bir yol gösteriyosun abi çok çalıştıryrsun bizi:)
   
  doktors bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş