Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Palamut Çaparisi yardım...

yavrus

Üye
Adı
hüseyin ersin
Herkese sevgi ve selamlar...

Bugün palamut çaparisi yaparken köstekleri geçirdiğim beden tahriş olmaya ve yüzeysel bozunmaya başladı.Sanki taşa sürtmüşüm gibi.Daha önceleri böyle bir şey olmamıştı.Kullandığım genelde Oskar misina.Köstekleri geçirmeden önce misinayı yarım saat ılık suda bekletiyorum.Islak bez ile 6-7 kere gamını almaya çalışıyorum.Bedeni koparmışcasına yakın gerip bağlama yapıyorum.Bu yaptıklarımın hangisi veya hangileri bu yıpranmaya neden olmuş olabilir.Yoksa belirttiğim markanın mı bir acizliği.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların değerli yorumları için şimdiden teşekkür eder iyi forumlar ve iyi avlar dilerim...

OMER77

Aktif Üye
Adı
ömer faruk
Kan Grubu
B Rh Negatif
24 yasındayım 9yasımdan beri istavrit sardalya kolyoz uskumru cinekop lüfer palamut caparisi bağladım bağlandığını gördüm misinayı ılık suya yatırmak diye bişeyi ilk defa duydum cok cahilmişim..

yavrus

Üye
Adı
hüseyin ersin
Demek ki 9 yaşta başlaman cahilliğinin önüne geçememiş.keşke daha erken başlasaydın.bizde forumlardan deneyim sahibi olmuş insanların fikirlerini alıpta uygulamaya çalışan insanlarız.konuya tekrar yazayım anlamayanlar oluyor işte.Bu konuda bilgi sahibi olan deneyimlerinden yararlanacağımız ustalar varsa herkes için daha yararlı olacağı kanatindeyim.iyi forumlar iyi avlar....

OMER77

Aktif Üye
Adı
ömer faruk
Kan Grubu
B Rh Negatif
Demek ki 9 yaşta başlaman cahilliğinin önüne geçememiş.keşke daha erken başlasaydın.bizde forumlardan deneyim sahibi olmuş insanların fikirlerini alıpta uygulamaya çalışan insanlarız.konuya tekrar yazayım anlamayanlar oluyor işte.Bu konuda bilgi sahibi olan deneyimlerinden yararlanacağımız ustalar varsa herkes için daha yararlı olacağı kanatindeyim.iyi forumlar iyi avlar....
:agla:

Musti.barut

Daimi Üye
iyi bir çapari için önce el becerisi sonra kaliteli malzeme gerekir..
palamut çaparisi ayreten lüfer ve çinekop ta da gene kullanılır
Tüy horoz boyun altı tüyü
Sim metal reng ve düz
İğne 1 no vmc uzun pala
Kösrek 0.25 mm
Benden 0.35 yada 0.40 ben 0.40 kullanıyorum çünki istediğim kurşunu rahatlıkla atabiliyorum

tüy beyaz renk daha can alıcı renktir balığı cezbeder
iğne uzun pala olması şart çünki kösteği keser atar
misina mutlaka yumuşak ama gam yapmaz olucak tabi sağlam kaliteli olmalı. kösteği bedene dizerken düğümsüz bağlanması gerek ve aralıklara dikkat edilmesi gerek
7 veya en fazla 8 köstek yeterlidir..
ve köstekleri bedene dizdikten sonra kasayı çok sağlam bağlaması hatta 3 düğüm atmalıdır patlamaması için.
ve çapari de en önemli husus ise boydur kıyı balıkçılığında surf stili av yapan kişi çaparinin kamış boyunda olmasına dikkat etmelidir yoksa balık alması imkansızdır en az 4 metre olmalıdır işte bu çaparinin can alıcı noktasıdır..

yavrus

Üye
Adı
hüseyin ersin
iyi bir çapari için önce el becerisi sonra kaliteli malzeme gerekir..
palamut çaparisi ayreten lüfer ve çinekop ta da gene kullanılır
Tüy horoz boyun altı tüyü
Sim metal reng ve düz
İğne 1 no vmc uzun pala
Kösrek 0.25 mm
Benden 0.35 yada 0.40 ben 0.40 kullanıyorum çünki istediğim kurşunu rahatlıkla atabiliyorum

tüy beyaz renk daha can alıcı renktir balığı cezbeder
iğne uzun pala olması şart çünki kösteği keser atar
misina mutlaka yumuşak ama gam yapmaz olucak tabi sağlam kaliteli olmalı. kösteği bedene dizerken düğümsüz bağlanması gerek ve aralıklara dikkat edilmesi gerek
7 veya en fazla 8 köstek yeterlidir..
ve köstekleri bedene dizdikten sonra kasayı çok sağlam bağlaması hatta 3 düğüm atmalıdır patlamaması için.
ve çapari de en önemli husus ise boydur kıyı balıkçılığında surf stili av yapan kişi çaparinin kamış boyunda olmasına dikkat etmelidir yoksa balık alması imkansızdır en az 4 metre olmalıdır işte bu çaparinin can alıcı noktasıdır..

yavrus

Üye
Adı
hüseyin ersin
Çok teşekkur ederim bilgileriniz için.Horoz tüyünün özelliği duyuldukça horoz tüyü bile bulunamaz hale geldi.Ben gene de bulabildiğimiz horoz tüyleriyle ördek tüyleri karışımı bir çapari yaptık.Peki önerebileceğiniz beden için kullanabileceğim misina markası var mı?Ya da sizin kullandığınız ve sizi üzmeyen bir marka adı alabilir miyim?