Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sahtelerde Renk Seçimi

Dündar

Daimi Üye
Adı
.........
Burhaniye Ören dolayları hem poyraz hem lodos alan yerlerde, bu rüzgarlarda su bulanır. Altınoluk pek bulanmaz Küçükkuyu lodosta çamura döner. Geçen sene hep hamsi dediğimiz renkler levrekte iyiydi. Ancak Mavi sırt ile de levrek yakalayanlar olmuş. Bunu bu sene duydum.

Mavi tonları hakkında Çandarlı ve Dikili'den olumlu haberler alıyorduk. Oralarda da hamsi çalışmıyormuş.

Bu sene lüfer için uğraştığımız berrak sularda mavi renge levrek de gelmeye başladı ve devam etti. Dikili suyu bizim buraya göre genelde daha berraktır. Her taraf Akdeniz mavisi gibi olmasa bazı bölgeler duruma göre yeşile çalsa da genelde mavi ton hakim. Derelerin getirdiği alüvyonlar nedeniyle mikroskobik canlıların bol ürediği sular berrak olmasına rağmen maviden çok yeşile çalar. Bu durum Ege için geçerli Akdeniz daha çok mavidir. Belki Adana bölgesinde nehir delta çevreleri de mavi yeşil tonda olabilir, bilmiyorum.

Bu sene Dikili kuzeyi de yani bizim buralar, mavi ve yeşil renk sahtelere berrak suda kandığından suyun fon rengine yakın renkteki sahteleri bulanık olmayan sularda levreğin sahteyi gerçek avından ayıramadığı varsayımıyla yazıyorum. Her varsayımın da doğru olduğu başlangıçta söylenemez.
Buna göre berrak suda zor av olan levrek için mavi, sularının yeşile benzediği yerlerde yeşil sahte şu ana kadarki gözlemlere göre uygun renkler.
Asos altı Küçükkuyu dahil çoğu zaman deniz tam mavi değil yeşilimsidir. Buralarda yeşil iyi iş yapar. Buralarda pembeler de işe yarıyor, ya da karnı pembe olan maviler. Bunu açıklayabilmek benim için zor.

Evet bölgeye göre rengin önemi olduğunu bu sene daha iyi kavramaya başladım. Suyun bulandığı poyrazlarda sırtıda ise beyaz ve pembe ve yeşil silikonlarla levrek yakalamıştık. Bu durum 3 hafta sürüp sonra bitmişti. Biz mi bitirdik balığı derine mi kaçtılar bilmiyorum. Su altını gözlemleme olanağım yok. Sadece kullandıklarıma göre değerlendirebiliyorum. Sonuçta gözlem eksiğimiz çok fazla olduğundan doğru sonuca ulaşmak zor.

Hep gerçek balıklara yakın renkteki sahtelerden yanaydım, bu sene rengin farkını ve önemini anlamaya başladım.

Ancak doğru değerlendirme yapabilmek için çok kişinin gözlemine ihtiyaç var.
Bizim Başar iki hafta önce söylediğim yeni bir meraya Mehmet isimli arkadaşıyla gittiler. Ben de başka bir yerde araştırıyordum.
O gün ikisi de Kedo Haryu mavi sırt pembe karın sahte attılar. Başar sıfır Mehmet 3 ispendek yakaladı. Lodos vardı kıyı 2-3 metre bulanık gerisi berrağa yakın su. Başar farklı şekilli yem, hamsi rengi sahte atmış olsaydı, tamam kırmızı karınlı mavi, o günkü su koşullarında kesin daha iyi demek yine benim için kesin kanıt olmazdı. Diğer gözlemlere ve Dikili'ye dayanarak maviyi berrak suda daha uygun olarak şimdilik kabul etmekten başka yapacak durumum yok.
Başka kanıtlar ortaya çıkarsa bu kabulüm değişecektir. Ben yanlış düşünceden hemen döner onu terk ederim. Ben söylemiştim diyerek yanlışta ısrar etmem.

İşte bu nedenle her denediğimizi yazmalıyız ki, doğrulara yaklaşalım.
Yanlış ürünler almayıp hedefimize ulaşalım. Bu hobi de olsa profesyonel işimiz de olsa. Şimdi bunları yeni bilgiler sonucu geliştirilmiş teknoloji ile yazıp haberleşebiliyoruz. Bu bilgiye ulaşmak için binlerce insan çalıştı ve hala çalışıyorlar. Yeni bilgiler yeni soruları ortaya çıkarıyor.

Yukarıda da yazdım ya, yıllardır buralarda levrek avlayan arkadaş 15 gün önce hiç balık tutamazken aynı sahteyi kullanan komşusu 3 tane yakaladı.

Doğruyu bulmak o kadar kolay olsaydı, 100.000 seneden beri bu dünyada var olan insan 90.000 sene diğer hayvanlar gibi bitki toplayıp hayvan avlanmazdı.
Son 10.000 seneden beri tarım yapıyoruz evcilleştirdiğimiz hayvanları besliyoruz sonra yiyiyoruz. Taşı yontma biçimleri, kaç on bin yılda bir değişti.
Denemeye devam, ölene kadar, biz öldükten sora gelecektekiler devam edecek.

Bu konu sabitlenmiş. Umarım gelişir daha doğru bilgilere sahip oluruz.

Bir çoğu kişinin istifade edeceği güzel bir başlık ağabey , düşüncene sağlık.
Eminim ki konu ilerler ve daha faydalı hale gelir.
Deneyimli çok arkadaşlarımız var, bu konuya ortak olur deneyimlerini paylaşırlar.

Bölge bölge mutlak farklılıklar söz konusu.
Hiç kimse bütün bölge adına genel olarak net bir şey söylemeyez (söylememeli de çünkü yanıltır) bu konuda şahsi düşüncem.
En azından bölge bölge deneyimler serpiştirilir ve bir çok kişiye faydalı olur.

Örneğin cam gibi suda izmarit imitasyonu bir sahte ile aldığım balıktan sonra cırtlak şu rapala ile aynı suda bu yavrucak takıldı. (iade edildi)
Daha irisi takılmadı mı evet takıldı ama net bir kare bulamadığım için şuan bunu ekliyorum.

Bu arada benim önem verdiğim bir başka ayrıntı ise çok parlak renkler kullanmaktan kaçınırım daha çok mat renkler tercih ederim levrek avında. Deneyimle sabit. (Bölgem için)

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Bir çoğu kişinin istifade edeceği güzel bir başlık ağabey , düşüncene sağlık.
Eminim ki konu ilerler ve daha faydalı hale gelir.
Deneyimli çok arkadaşlarımız var, bu konuya ortak olur deneyimlerini paylaşırlar.

Bölge bölge mutlak farklılıklar söz konusu.
Hiç kimse bütün bölge adına genel olarak net bir şey söylemeyez (söylememeli de çünkü yanıltır) bu konuda şahsi düşüncem.
En azından bölge bölge deneyimler serpiştirilir ve bir çok kişiye faydalı olur.

Örneğin cam gibi suda izmarit imitasyonu bir sahte ile aldığım balıktan sonra cırtlak şu rapala ile aynı suda bu yavrucak takıldı. (iade edildi)
Daha irisi takılmadı mı evet takıldı ama net bir kare bulamadığım için şuan bunu ekliyorum.

Bu arada benim önem verdiğim bir başka ayrıntı ise çok parlak renkler kullanmaktan kaçınırım daha çok mat renkler tercih ederim levrek avında. Deneyimle sabit. (Bölgem için)
Tabii ki aynı suda farklı renklerle levrek yakalanıyor. Özellikle bulanık suda seçenek çok. Fakat berrak suda seçenek mi azalıyor bizde balık artık çok azaldığından avlanamadığımız zamanlar bazı sahte ve renkleri işe yaramaz deyip geçiyor muyuz tam olarak bilemiyoruz.

Dündar

Daimi Üye
Adı
.........
Tabii ki aynı suda farklı renklerle levrek yakalanıyor. Özellikle bulanık suda seçenek çok. Fakat berrak suda seçenek mi azalıyor bizde balık artık çok azaldığından avlanamadığımız zamanlar bazı sahte ve renkleri işe yaramaz deyip geçiyor muyuz tam olarak bilemiyoruz.
Mutlak bir gerçek var bende.
Söz konusu levrek ise av esnasında balık yapıyorsa çok farklı renklerle de levrek alınıyor. Avın seyri sırasında peşi peşine özellikle denedim bunu.
Av arkadaşımla bir gün ilk balığı aldıktan sonra hemen renk değiştirdik tepki ne olacak merakı ile sonuç fark etmedi renk etkeni sıfırdı o an.
Eğer ki sürü ise kandırmak daha kolay oluyor ama aksi ise işin boyutu değişiyor.
Bir de şu dikkatimi çekiyor ağabey iri levrek daha seçici davranıyor bu konuda.
Çeşitli renklerle yakaladıklarımızı defalarca kez saldık geri küçükleri daha saldırgan oluyor daha meraklı belkide.

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Karpuz dediğimiz fire tiger ile Dr. Zeki iki ispendek yakalayınca, aşağıdaki silikonları denedim.
İkinci resimdeki silikon konu dışı ama diğeri ile benzer renk, hem gündüz hem gece birer tane yakalamıştım. Gündüz berrak suda 3 metre derinde bir ispendek dipte yatıyordu. Yanında salladım bakmadı. Sonra yanına bir tane daha gelip resmen kumun üzerine oturdu. Yemi tekrar sallayınca ikisi birden saldırdı birinin ağzında kaldı.
Diğer av da akşam güneş battıktan sonra dere içinde 2kg lık bir levrek oldu.
Daha sonra denemedim.

Levrek her renge geliyor diyenlere destek. :)

Ekli dosyalar

Dündar

Daimi Üye
Adı
.........
Karpuz dediğimiz fire tiger ile Dr. Zeki iki ispendek yakalayınca, aşağıdaki silikonları denedim.
İkinci resimdeki silikon konu dışı ama diğeri ile benzer renk, hem gündüz hem gece birer tane yakalamıştım. Gündüz berrak suda 3 metre derinde bir ispendek dipte yatıyordu. Yanında salladım bakmadı. Sonra yanına bir tane daha gelip resmen kumun üzerine oturdu. Yemi tekrar sallayınca ikisi birden saldırdı birinin ağzında kaldı.
Diğer av da akşam güneş battıktan sonra dere içinde 2kg lık bir levrek oldu.
Daha sonra denemedim.

Levrek her renge geliyor diyenlere destek. :)
Teşekkür ederiz ayrıştırılmadığımız için:p
Şaka bir yana.
Bir sorum olacak ağabey.

Sence önce aksiyon mu ? Renk mi ? (Aksiyon'dan kastım sahtenin normal kendi yüzüşü) bizim ekstra cezbedici kılmaya çalıştığımız kamış ile yansıttığımız aksiyon değil.
Bence kesinlikle aksiyon çünkü bunu da özellikle defalarca kez denedim aynı model aynı boy farklı renk sahte ile sonuç her iki ayrı renkte tutuyor aynı anda.:rolleyes: Sence ?

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Şaka bir yana.
Bir sorum olacak ağabey.

Sence önce aksiyon mu ? Renk mi ? (Aksiyon'dan kastım sahtenin normal kendi yüzüşü) bizim ekstra cezbedici kılmaya çalıştığımız kamış ile yansıttığımız aksiyon değil.
Bence kesinlikle aksiyon çünkü bunu da özellikle defalarca kez denedim aynı model aynı boy farklı renk sahte ile sonuç her iki ayrı renkte tutuyor aynı anda.:rolleyes: Sence ?

En önemlisi denizde balık olması. :eek:
Sonunda beslenmek isteyeceği zaman gelecek. Ya da o zaman, olta sallayan birileri varsa bir şekilde yakalamak mümkün.

Ne yazık ki bizde balık kalmadı sayılır.
Balığın bol olduğu zamanlar birçok kişi çeşitli yemlerle yakalıyor. Kimi hiç, kimi 1 kimi de 17 tane.
İşte, 17 tane yakalayanın ne yaptığı ne kullandığı önemli.

Burada bunu bulamaya çalışıyoruz.
Bizim hedef levreği, yağmur yağıp derelerden sel suyu indiğinde bir arada birçoğunu bulmak mümkün. Çekirgeden fareye kurbağaya, selin getirdiklerini avlamak için dere ağzında beslenme çılgınlığı bizim en kolay avımız oluyor.

Bunun dışında dalganın karıştırdığı sahil de önemli av bölgemiz.
Üçüncüsü, balığın beslendiği saatler ve yerler de bu durumlar dışında diğer av bölgeleri.

Teke, yengeç, mamun, iğnenin ucuna takılıp bırakılmış gamit vs dışında sahte balıkları fırlatıp atmak sonra çekmek en çok uğraştığımız avlanma yöntemi.

Bu işi hobi edinmişlerin büyük çoğunluğu iş dışı saatlerde veya tatillerinde en çok denk geldikleri zamanlar sonuncu av yeri seçeneği. En zor olanı.

Sürekli balık avı imkanı bulabilenler için de ilk iki durumdan çok sonuncu seçenek çoğunlukta olan av zamanı.

Sahtenin aksiyonu elbette önemli. Su üstü sahteye türlü hokkabazlıkalar yaptırmak, yorucu olduğundan, silikon atmanın da sorunları nedeniyle bizim avları cezbedecek aksiyonları olanlar yani sadece atıp fazla bir çaba sarf etmeden kamışın ucuna çektiklerimiz hangileri bu da önemli konu. Onlarında klips taktığımız halkası burnunda olanları var, bizde fazla kullanılmayan sırtında olanlara verilen aksiyonlar da önemli, standartların çekme hızı da.

Balıkları kandırmanın zor olduğu koşullarda rengin de önemli olduğunu görerek bu konuyu açtım.
Aslında bu konuyu aşureye çevirerek aksiyonu iyi olanları da buraya yazabiliriz. Kafalar daha iyi karışır.:D Ya da birisi aksiyon farklılıkları ve sahtelerin yüzme derinliğinin önemi hakkında konu açabilir.

around deep

Aktif Üye
Adı
Mert GEZENOGLU
Şaka bir yana.
Bir sorum olacak ağabey.

Aksiyon cok daha onemli bence de fakat soyle dusunelim.
Bir aslan avlanacagi zaman ya hasta ya yasli ya da yavru avi hedef olarak belirliyor.
Diyelim ki bunlarin arasinda da bir tane topallayan genc hayvan var. Kosamayan genc hayvan avci icin daha cazip olmaz mi? Hic zorlanmadan avini yakalayacak.
Sahte icin dusunelim. Balik gercege cok benzer bir yuzus sergileyebilir, bununla birlikte hafif aksamali, kafayi sallayarak gelirse av olma potansiyeli artmaz mi?
Ya da bizim kamisi bir asagi bir yukari hareketlendirmemiz, makineyi bir hizli bir yavas sarmamiz?
Bence en onemli unsur butun bunlarin kontrolunu yapan Amator Balikci, sonrasinda da kullandigi ekipman yani sahtenin rengi.
Renk konusunda bence su ile ters bir oranti var sahte arasinda.
Bulanik suda gorunur renkler, berrak suda daha mat, sonuk renkler.

Sunu da belirtmekte fayda var baliklarin insanlardan daha iyi gordugu soyleniyor.
Bu konu gercekten yorucu dusunmek bile uzun uzun yazmayi tetikliyor.

onat

Üye
Elimde muhtelif marka onlarca sahte mevcut. Kimi iş yaptı kimi yapmadı. Ancak "eğer suda balık varsa" boş geçmeyen bir öyle sahte varki neler aldığını bir görseniz.
Nemi? Bildiğiniz kulak pipeti.
Bu arada herhalde hastalık bu, hala farklı sahteler almaya devam ediyorum.

Saygılar

Plankton

Aktif Üye
Adı
salih
Tecrübeler ve bilgiler için herkese teşekkürler.

Özellikle Bülent abi senin söylediğin '' suyun fon rengi '' kısmı benim en çok dikkatimi çeken noktalardan biri.Suyun rengine göre denemeler yapıp sonuç aldıklarımı buradan paylaşırım.(Berrak sularda )

Su üstü sahteler için renk pek önemli olmadığı söylensede, ön plana çıkan renkler mevcut.Özellikle '' Ghost '' renk kodu ile başlayanlar, yani şeffaf olanlar daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

Genelde ne zaman hangi sahtenin iş yapacağı yada ne atsak balığın atladığı sahteler renkler zamanlar olsada, detaylara inmek , bu konuda olduğu gibi olayın keyif veren farklı bir boyutu ortaya çıkmakta. :) Sahte ile balık yakalamaya başladığım günden beri bir defa bile yemli av yapmadım.Tekneden dahi avlanmadım.Sahtelerle balık tutmanın zorluğu ve bu gibi fikirlerle, detaylarla uğraşmanın verdiği zevk kesinlikle daha farklı bir uğraş haline geldi benim için. :)

Moderatör tarafında düzenlendi: