Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf kamış ve makina tavsiyesi

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında oiyidogan tarafından paylaşıldı.

1. oiyidogan

oiyidogan Yeni Üye

Merhaba gönüldaşlar,
    Genel olarak Doğu Akdeniz bölgesinde(Hatay, Adana, Mersin), nadiren diğer denizlerde kıyıdan balık avlamaya çalışıyorum. Yılda 10-15 gün zaman ayırabiliyorum. Elimde düşük seviyede takımlar var. Bölge genel anlamda sığ sulara sahip olduğundan uzun atış yapabilecek, yemli ve beklemeli avlar için kamış, makina ve misina tavsiyesine ihtiyacım var. Malzeme satışı yapan firmalarla görüştüm, internetten araştırdım sonuç kafa karışıklığından başka birşey olmadı. En çok tereddüt ettiğim ise parçalı kamış mı, teleskobik kamış mı? Hemen hemen aynı özelliklere sahip iki kamışın parçalı olması ile teleskobik olması arasındaki fayda&zarar olayını çözemedim.

Sonuç olarak yılda 10-15 kez ava giden birinin alması gereken surf kamış ve makina vb. hangi özellikte olması gerekiyor? Hangi markanın hangi modeli mantıklı? Teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. yeknet

yeknet Aktif Üye

Esasen parçalı kamışlar daha iyi olmakla birlikte kullanım amacı ve avlak yerine göre kamış seçilmesini tavsiye ediyorlar. Surf kamışlarının özelliği uzun olması 3.90 dan başlar 4.5m ye kadar olan kamışlara surf kamışı diyoruz. Atacağınız ağırlığa ve hassasiyete göre de çeşitleri var. Parçalı kamışların dezavantajı kapalı boyunun uzun olması arabanın bagajına sığmayabilirler. Bence kaliteli yüzüklere sahip teleskopik bir kamış işinizi görecektir. Uzağa atacağınız için mümkün olduğu kadar az parçalı olmasına dikkat edin.

4. cemiltonguç

cemiltonguç Daimi Üye

Selam:)
    Ağırlık olarak yemli avlanacağınızı düşünerekten size kullanmış olduğum, Potenza Tournament Fishing TE 4.30 -150/270 gr atarlı teleskopik kamışı incelemenizi öneririm..
    Karar verirseniz pazarlık yapmayın unutmayın;)

yamtar bunu beğendi.
  5. tahirkaya

tahirkaya Aktif Üye

Dam steel power red kamış ve Okuma boxter 60 makina kullanıyorum. Fiyatına göre iyi bir set. Fakat bütçeniz var ise daha iyi bir makina almanızı öneririm.

6. oiyidogan

oiyidogan Yeni Üye

Öncelikle teşekkür ederim.

Boy olarak 4,20 de karar kılmış gibiyim. Parçalı kamışlar hep itici geldi bana. Sanki birleşme yerleri zamanla deforme olacak gibi düşünüyorum. Hassas kullanmak gerekebilir. Dolayısı ile ilk etapta teleskobik kamış edineceğim sanırım.

Bu kamışın fiyatı 800 küsür yanlış bakmadıysam. Güzel de bir kamış. Ama buna uygun makina vb. derken 1500 civarı bir para vermem gerekecek. Çok sık balığa gidebilsem sorun değil alırım, fakat ancak yılda 10-15 kere gidebildiğimden dolayı bu kadar masraf yapmak fuzuli gibi diye düşünüyorum. Tabi yanlış düşünüyor olabilirim. 200 -250 tl civarı bir kamış ilk etapta yeter gibi.

Dam steel power red kamış şartlara göre uygun görünüyor. 60 lık Makina küçük olmaz mı?

Araştırmalarımda bulduğum iki model var bunlar nasıldır sizce? (100 gr civarı kurşun kullanıyorum genelde, yemli ve beklemeli av yaptığımdan uç hassasiyeti önemli)

1-SYMBIOS 420 TELESKOPİK KAMIŞ - 150G CAPERLAN
    Surf Kamış,Set - SYMBIOS 420 TELESKOPİK - 150G.

2-Kudos Green Face Serisi 420cm Olta Kamışı
    http://www.spotbalik.com.tr/Kudos-Green-Face-Serisi-420cm-Olta-Kamisi,PR-3592934.html

3-Dam steel power red
    D.A.M Steelpower Red Surf Kamış 420cm 100-250g, Fiyatı 263,61 TL Özellikleri ve Yorumları

7. coner

coner Daimi Üye

Kudos kamışlar sizi idare eder.

Mektupla ve cemiltonguç bunu beğendi.
  8. cem1

cem1 Aktif Üye

Kudos Green Face kullandım güzel bir kamiş. Ancak yemli avlar için size onerecegim kamiş Alba Star Blue Fish dir.

Mektupla bunu beğendi.
  9. oiyidogan

oiyidogan Yeni Üye

Mektupla bunu beğendi.
  10. omercetin

omercetin Üye

Okuma Cedros 450 3 parçalı 100-250 aksiyonlu kamışın muadili hangi marka ve modeldir?
    Üstadlardan konu hakkında görüşlerini rica ediyorum.

11. Mektupla

Mektupla Daimi Üye

Fishing reel surfcasting Alioth Surf | Trabucco

Model Weight Gear Ratio Spool Capacity B. B.
    8000 582 4.8:1 (98cm) Ø 0,25 mm - 260m - 4+1
    10000 693 4.3:1 (104cm) Ø 0.35 mm - 240m - 4+1

Ağırlığı 690 gr mış. Trabucco Allıoth 10000 Surf Makine - Av marketi, Av malzemeleri, Balık malzemeleri, Balık marketi, Olta kamışları, Olta makinaları
    bu makinanın 10000 liği nasıldır acaba ? (ağırlığını bir kenara bırakırsak )

( 4.3 devir sayısı ve kolun bir turundaki sarım uzunluğu da 104 cm olduğu için torku yüksek midir )

Son düzenleme: 25 Ekim 2017

Sayfayı Paylaş