Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

At-çek ( Spining ) misina tavsiyesi

trgy77

Üye
Adı
turgaydemir
yalın abi herkes bi misina öneriyor ama kimse misina makaraya sarıldıktan sonra bakımından bahsetmiyor. bence gam yapmayan görünürlüğü en düşük seviyede olan bir misina tercih et çekerinede o kadar takılma kalamayı ayarlamayı biliyosan çeker hikaye tabi mücadele tecrübeside olucak. en önemliside avdan sonra makaradaki misinaya çeşmede içine işleyecek kadar su tutmak. valla ben 4-5 avda bir misinayı kullanılan yere kadar boşaltır ıslak mendil ile tutar tekrar sararım :D

yakup_81

Üye
Adı
yakup yahşi
evet katılıyorum ,bende bu ıp mısınayı kullandım...çok ınce olmasına rağmen ne

kusma yaptı ne kuş gözü ne tiftiklenme....evet dıgerlerınden 3-4 mıslı pahalı belkı

ama,hakkediyor bence.....270 mt olanından alın ama 110 mt.olanlar az

,,,sağlam bır balık geldıgı zaman kaoma verecek mısına kalmıyo...sonra bana oldugu

gibi pattttt...mısınada gıdıyor sahtede balıkta :D son zamlardan sonra 10 mm sı

270 mt.olanı yanlış hatırlamıyorsam 278 tl.civarı
Berkley whiplash yeşil 300yard 270metre - Balıkçılık Doğa Sporları İçin Spor Malzemeleri sahibinden.com'da - 72885977
Bu linkte çok farklı ve uygun bir fiyat görünüyor.belki yararlı olur;)

ryetik

Daimi Üye
Adı
Ramazan Yetik
Ben Stroft GTM 0,30 mm ve Cevat Bey'in önerisi doğrultusunda Awa-Shima 0,25 mm kullanıyorum. Çok kayalık olan bölgelerde 0,30 mm yi , dere ağızlarında fazla kaya olmayan bölgelerde ise 0,25 mm ile avlanıyorum. Bu iki misinadan son derece memnunum.Spin için aradığım tüm özellikleri bu iki misinada buldum özellikle Awa-Shima nın makaradan boşalmasını görmelisiniz ama şaşırmayın ip değil naylon :) İp olarak Sasame kullanıyorum ama ipi çokda tercih etmiyorum bununda kendimce nedenleri var , belki yanlış düşünüyorum ama önemli olan paylaşmak yanlışsa bile doğrusunu öğrenmek bu sebeple nedeninide paylaşmak istiyorum. İp misinayı kullanma amacı bence su üstülerde aksiyon verme , çeker kuvvetinden faydalanarak olabilidiğince ince kullanarak uzağa atış yapabilmektir. (Tabi tekneden derin su avlarında buna eklenecek birkaç madde var ama ben kıyıdan spin yapmaktan bahsediyorum.) Dere ağızlarında kayalıkların az olduğu yada direk plaj gibi olan alanlarda zaten kalamayı çok az daha gevşeterek daha ince misina kullanma şansımız olmakta (tabi balığın direncine göre gevşetmesek bile oluyor ) , kullandığımız ince misinada Awa-Shima yada Stroft gibi beklentileri karşılayan bir misina olursa leader olmadan direk rapala klipsine misina bağlamak çok daha mantıklı geliyor.
Çok kayalık bölgelerde ise balıkla (iri balık) çok rahat oynayamayacağımızdan ve hatta kontrol edemeyip bazı bölgelerde kayalıklara sürtebileceğinden çekeri yüksek ve kayalıklara daha dayanıklı olmasından dolayı kalın misina kullanmak gerekiyor. Bu durumda ip avantajlı diye düşünmüştüm ama gözlemlerimde şunu tespit ettim naylon misina keskin kayalıklara ve özellikle midyelere karşı ince ipe göre çok daha dayanıklı. Bu durumda bence ipin avantajı kalmıyor en azından 30 TL lik 300 mt bir misina ile 150 TL lik ( çok daha fazlada olabilir) 300 mt bir ip arasındaki 120 TL ye değecek kadar bir avantaj sağlamıyor. Dolayısıyla kaliteli naylon misina kullanmak en güzeli bence ve yukarıda belirttiğim gibi Stroft GTM ve Awa-Shima Ion Power der başka şey demem :) Bu sene balığa çıkamadım işler , hastalık falan derken ... Seneye inşallah bol bol gideceğim ve şu sıralar baitcasting makina ve kamışlarla avlanmaya takmış durumdayım belki ipi orada kullanırım :)

scofield

Aktif Üye
Adı
Emre ŞENİĞNE
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Naylon misina olarak Trabucco super elite super tournamentı çok övüyorlar.
Ayrıca 1 haftadır Power Pro kırmızı 0.15 mm. örgü kullanıyorum surf makinemde. Atışları sorunsuz, tiftiklenme ve renk bozulması henüz olmadı. Denedikçe izlenimlerim artacak.
Birol Power Pro Super 8 Slick Marine Blue getirttim Amerikadan bir arkadaşım vasıtasıyla 0.15lb(0.19mm) bir dene derim bulabilirsen sadece tuzlu su için üretilmiş.Tek kelime ile MUHTEŞEM.

Adı
Kadir
ben örgüde kullandım çeşit çeşit mono misinada kullandım,burda yazılan bazı mono misinaları kullanmadım,son olarak,süper maxim ile tanıştım..
dahada misina değiştirmedim.10luk paket halinde aldım stok yaptım..

25lik misina ile 5700 vatoz aldım,yemedim iade;) kayalık bir bölge idi 45dk mücadele verdik.

28lik süper maxim ile net 10 kiloluk bir vatoz ile yine kayalık bir bölgede tam 1 saat debelleştim.baktım zaman geçiyor hayvan yorulmak nedir bilmiyor,bende kol kalmadı bitti:D.koparsa kopsun dedim.kalamayı kapatıp yüklendim,misinayı kesti hayvan.

düğüme çok iyi cevap veriyor,kolay gam yapmıyan misina.kullandığım bir çok mono dan daha az gam olayı var,onlara göre % 3 oran diyebilirim.
suda görünürlüğü az..
top secret misina.çeker değeri yok..gidebildiği yere kadar..

yanlız fiyatı 10tl ile 13tl arasında oynuyor 25 lik 28lik olanları,ben zam gelmeden almıştım

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
Arkadaşlara tavsiyem naylonda fazla fanteziye kaçmamaları (.20 .22 .23 gibi) Kocaman geniş kumsallarda avlanıyorsanız sorun yok. Ama taşlık kayalık midyelik yerlerde aman diyorum, yoksa benim gibi, ilkokul talebesi boyunda levreğe (aşırı abartıyorum) tam kepçelenmek üzereyken ağzında sahteyle güle güle dersiniz :) .

Örgülere bakarsak 0.06 whiplash örgüden memnunuz 0.08 veya 0.10 özellikle kış ve sonbahardaki sürpriz irilikteki balıklara daha uygun gibi.

Sonuç olarak misinada fazla ucuza kaçmamak ve kaliteden şaşmamak lazım.

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
Ben Stroft GTM 0,30 mm ve Cevat Bey'in önerisi doğrultusunda Awa-Shima 0,25 mm kullanıyorum. Çok kayalık olan bölgelerde 0,30 mm yi , dere ağızlarında fazla kaya olmayan bölgelerde ise 0,25 mm ile avlanıyorum. Bu iki misinadan son derece memnunum.Spin için aradığım tüm özellikleri bu iki misinada buldum özellikle Awa-Shima nın makaradan boşalmasını görmelisiniz ama şaşırmayın ip değil naylon :) İp olarak Sasame kullanıyorum ama ipi çokda tercih etmiyorum bununda kendimce nedenleri var , belki yanlış düşünüyorum ama önemli olan paylaşmak yanlışsa bile doğrusunu öğrenmek bu sebeple nedeninide paylaşmak istiyorum. İp misinayı kullanma amacı bence su üstülerde aksiyon verme , çeker kuvvetinden faydalanarak olabilidiğince ince kullanarak uzağa atış yapabilmektir. (Tabi tekneden derin su avlarında buna eklenecek birkaç madde var ama ben kıyıdan spin yapmaktan bahsediyorum.) Dere ağızlarında kayalıkların az olduğu yada direk plaj gibi olan alanlarda zaten kalamayı çok az daha gevşeterek daha ince misina kullanma şansımız olmakta (tabi balığın direncine göre gevşetmesek bile oluyor ) , kullandığımız ince misinada Awa-Shima yada Stroft gibi beklentileri karşılayan bir misina olursa leader olmadan direk rapala klipsine misina bağlamak çok daha mantıklı geliyor.
Çok kayalık bölgelerde ise balıkla (iri balık) çok rahat oynayamayacağımızdan ve hatta kontrol edemeyip bazı bölgelerde kayalıklara sürtebileceğinden çekeri yüksek ve kayalıklara daha dayanıklı olmasından dolayı kalın misina kullanmak gerekiyor. Bu durumda ip avantajlı diye düşünmüştüm ama gözlemlerimde şunu tespit ettim naylon misina keskin kayalıklara ve özellikle midyelere karşı ince ipe göre çok daha dayanıklı. Bu durumda bence ipin avantajı kalmıyor en azından 30 TL lik 300 mt bir misina ile 150 TL lik ( çok daha fazlada olabilir) 300 mt bir ip arasındaki 120 TL ye değecek kadar bir avantaj sağlamıyor. Dolayısıyla kaliteli naylon misina kullanmak en güzeli bence ve yukarıda belirttiğim gibi Stroft GTM ve Awa-Shima Ion Power der başka şey demem :) Bu sene balığa çıkamadım işler , hastalık falan derken ... Seneye inşallah bol bol gideceğim ve şu sıralar baitcasting makina ve kamışlarla avlanmaya takmış durumdayım belki ipi orada kullanırım :)

Ben at çek avlarımda uzun yıllardır olta ipi kullanıyorum. Sürütme avlarımda momoflament misinadan vazgeçemiyorum. 75 Gr ağırlığa kadar olan yemleri atarken birincide olmasada 10 veya 20. atışta düğümün patlama ihtimali var.
Sürütmede üç oltayı bot arkasından bıraktığınızda bir şekilde biri birine dolaşırsa olta ipini açamazsınız (en azından bot üzerinde ve o zamansızlıkta) fakat misinayı açar, açamazsanızda kesseniz içiniz yanmaz.
Ben at çek de misina kullanırken her sezonda bütün makinalarımın misinalarını değiştirirdim. Olta ipini şu an üzerinde olanı 5 sezondur değiştirmiyorum üzerinde 200 mt var (şu an 160 mt kalmış olabilir arasıra 2 mt keserim.) Bu aralar tersini sarıp başına bir kaza gelmezse 5 sezon daha kullanabilirim. Bu yazdıklarım benim için geçerli ama 10 sezonda 10 defa değiştireceğim 20 Tl değerindeki misinadan daha ekonomik ve sağlam olduğu kesin. Kullandığım olta ipi ithalatı olmadığı ve şu an piyasada kalmadığı için paylaşmıyorum.
Misinalar makinaya sarıldığı andan itibaren deformasyonu başlayan ekipmanlardır olta ipleri yapıları gereği oldukça dayanıklıdır. Unutulmaması gereken kullandığınız makina ve kamışın kalitesi misina veya olta ipinizin ömrünü belirleyeceğidir. Kamışın halkalarının kalitesi makinanın makarası ve mekik köprüsü üzerindeki sevk bilyasının yüzeyi ve dönüşü ipi örseleyek yada örselemeyecektir. Pahalı ekipman ile ucuz ekipman arasında ki farkın en önemli ve birinci maddesi budur.

ryetik

Daimi Üye
Adı
Ramazan Yetik
Ben at çek avlarımda uzun yıllardır olta ipi kullanıyorum. Sürütme avlarımda momoflament misinadan vazgeçemiyorum. 75 Gr ağırlığa kadar olan yemleri atarken birincide olmasada 10 veya 20. atışta düğümün patlama ihtimali var.
Sürütmede üç oltayı bot arkasından bıraktığınızda bir şekilde biri birine dolaşırsa olta ipini açamazsınız (en azından bot üzerinde ve o zamansızlıkta) fakat misinayı açar, açamazsanızda kesseniz içiniz yanmaz.
Ben at çek de misina kullanırken her sezonda bütün makinalarımın misinalarını değiştirirdim. Olta ipini şu an üzerinde olanı 5 sezondur değiştirmiyorum üzerinde 200 mt var (şu an 160 mt kalmış olabilir arasıra 2 mt keserim.) Bu aralar tersini sarıp başına bir kaza gelmezse 5 sezon daha kullanabilirim. Bu yazdıklarım benim için geçerli ama 10 sezonda 10 defa değiştireceğim 20 Tl değerindeki misinadan daha ekonomik ve sağlam olduğu kesin. Kullandığım olta ipi ithalatı olmadığı ve şu an piyasada kalmadığı için paylaşmıyorum.Misinalar makinaya sarıldığı andan itibaren deformasyonu başlayan ekipmanlardır olta ipleri yapıları gereği oldukça dayanıklıdır. Unutulmaması gereken kullandığınız makina ve kamışın kalitesi misina veya olta ipinizin ömrünü belirleyeceğidir. Kamışın halkalarının kalitesi makinanın makarası ve mekik köprüsü üzerindeki sevk bilyasının yüzeyi ve dönüşü ipi örseleyek yada örselemeyecektir. Pahalı ekipman ile ucuz ekipman arasında ki farkın en önemli ve birinci maddesi budur.
Teşekkürler Latif Bey.
Ben Daiwa Exceller ve Shimano Stradic makina kullanıyorum , kamış olarak Cormoran ve Shimano tercihim. Belirttiğiniz ayrıntılara katılmamak mümkün değil. Elbette olta ipi uzun süreli kullanımlarda misinalarla karşılaştırılamayacak kadar dayanıklı lâkin benim vurgulamak istediğim nokta kayalık alanlarda av yaparken kayaların keskin olan kısımlarına ve midyelere sürterek oluşan kopmalarda ince ipin monofilament e göre bir avantaj sağlamadığı hatta daha çabuk koptuğudur. Kayalık olmayan bölgelerde ise iri balıkla rahat oynayabileceğimizden ince misina kullanarak zaten uzun atış yapabiliriz bu durumda ip kullanımınında sadece keyfi bir tercih olacağını düşünüyorum. Yeni aldığınız iyi muhafaza edilmiş kaliteli bir ince ip dahi ucunda balık olupta gergin bir şekildeyken midyeye sürttüğünde çok kolay kopuyor (yada kesiliyor demeliyim). Monofilamette ise 0.30mm yada 0.32 mm gibi bir kalınlık kullandığımdan daha dayanıklı oluyor en azından kontrol edip zedelenen bölgeyi kesip çantama koyup sonra çöpe atabiliyorum. Vurgulamak istediğim buydu ancak sizin söylediğiniz gibi uzun süreli kullanımlarda kesinlikle ip daha dayanıklı ve maliyetini hakeden bir yapıya sahip.